Facebook

Baza EPREL (European Product Registry for Energy Labelling)

Z dniem 1 stycznia 2019 roku zaczęła funkcjonować Nowa Baza Produktów wraz z określeniem ich efektywności energetycznej (Baza EPREL) – informuje Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego „Pol-Lighting”.

Baza ma obejmować produkty sprzedawane na obszarze państw Unii Europejskiej. Będzie stopniowo zastępować dotychczasową bazę określającą efektywność energetyczną produktów, określoną literowo od A+++ do G, na bazę zawierającą zaktualizowaną skalę energetyczną od A (najbardziej efektywną energetycznie) do G (najmniej efektywną energetycznie).

Utworzenie Bazy EPREL wynika z Rozporządzenia Komisji Unii Europejskiej nr 1369/2017 r., stanowiącego ramy dla etykietowania energetycznego i aktualizacji etykiet efektywności energetycznej produktów sprzedawanych w krajach Unii Europejskiej. Dotychczasowa Baza zostanie poszerzona o produkty oświetleniowe na podstawie Energy Labelling Regulation 874/2012 (będącą podstawą dla bazy EPREL 1.0 i New Energy Labelling), przegłosowaną w grudniu 2018 roku, która wejdzie w życie w 2021 roku i będzie podstawą dla bazy EPREL 2.0.
Baza będzie się składać z dwóch części:

 1. części publicznej dostępnej dla wszystkich konsumentów,
 2. części dostępnej tylko dla władz państw członkowskich i przedstawicieli władz Komisji Europejskiej.

Część pierwsza, będąca bazą publiczną, dostępna jest dla konsumentów, którzy mogą tu wyszukać informacje dotyczące poszczególnych produktów, takich jak: podstawowe parametry urządzenia, etykietę i kartę informacyjną produktu (znaną wcześniej jako karta produktowa).

Cześć druga to baza o charakterze zamkniętym, dla nadzoru rynku. Będą tu umieszczone szczegóły dotyczące dokumentacji, które w dużej części zależą od grupy produktów i wymagają rozważenia aktów delegowanych dla danego produktu. Ale akty delegowane, opracowane na podstawie poprzedniej dyrektywy ramowej UE / 2010/30, nie mają żadnego odniesienia do ERPEL, to też nie jest jasne, jakie dane mogłyby być wystarczające, aby wybrana grupa produktów spełniała prawne wymogi rozporządzenia ramowego 2017/1369, w szczególności jego artykuł 12.5.

Informacje jakie mają się znaleźć w bazie danych w części publicznej zawarte są w załączniku nr 1 do Rozporządzenia 2017/1369 Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) ustanawiające ramy etykietowania energetycznego i uchylające dyrektywę 2010/30/UE.

Każdy dostawca podlegający pod wymogi będzie musiał założyć konto w EPREL na stronie internetowej www.webgate.acceptance.ec.europa.eu/eprel. Nie wymagane są do tego żadne poświadczenia, wystarczy tylko numer VAT (prefix „PL” wraz nr NIP). Kolejny etap to rejestracja modeli. Tu są trzy możliwości:

 • rejestracja ręczna pojedynczego modelu;
 • rejestracja ręczna setek modeli poprzez załadowanie skompresowanego pliku w układzie zdefiniowanym przez EPREL
 • rejestracja m2m, bezpośrednia komunikacja systemów informatycznych. Ta ostatnia opcja będzie dostępna najprawdopodobniej w lutym 2019 r.

Proces wdrożenia Nowej Bazy EPREL został rozpisany według następującego schematu:

 • od 1 stycznia 2019 r. wszystkie nowe lampy i moduły LED wymienne przez końcowego użytkownika będą rejestrowane w bazie EPREL 1.0;
 • przed 30 czerwca 2019 r. zarejestrowania będą wymagały wszystkie lampy i moduły LED wymienne przez końcowego użytkownika, występujące na rynku Krajów Unii Europejskiej od 1 sierpnia 2017 roku, tzn. modele wprowadzone na rynek w ciągu ostatnich 17 miesięcy (czyli w okresie od 1 sierpnia 2017 do 31 grudnia 2018) i nadal sprzedawane. Producenci muszą dostarczyć wymagane informacje do bazy najpóźniej do końca czerwca 2019 roku.

W przygotowanej bazie nie będą umieszczone:

 • lampy LED o jednostce miary strumienia świetlnego ≤ 30 lm;
 • lampy które są sprzedawane do pracy z bateriami;
 • lampy i moduły LED sprzedawane, jako część oprawy oświetleniowej, które nie mogą być usunięte przez użytkownika końcowego z wyjątkiem tych, które są sprzedawane, kupowane lub kupowane osobno dla użytkownika końcowego, np. jako części zapasowe;
 • oprawy LED, które nie będą miały żadnego modelu wymiany do umieszczenia w bazie danych – nie będą one w bazie danych EPREL 1. 0 zamieszczane od 1 stycznia 2019.

Obowiązkiem rejestru w EPREL, będą objęte następujące grupy produktowe: klimatyzatory, oświetlenie, odkurzacze, telewizory, chłodziarki i chłodziarkozamrażarki, zmywarki, pralki, pralkosuszarki, suszarki do ubrań, okapy, piekarniki, podgrzewacze wody, zbiorniki na gorącą wodę i zestawy podgrzewaczy z panelami słonecznymi, profesjonalne chłodnie, systemy wentylacyjne, kotły na paliwo stałe i ich zestawy, miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (w tym powietrzne, na paliwo stałe) oraz ogrzewacze pomieszczeń, wielofunkcyjne i ich zestawy (kotły, kogeneracja, pompy ciepła).

Źródło: Pol-Lighting

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas