Facebook

Bosch kolejny raz z rekordowymi obrotami

Grupa Bosch, pomimo trudnej koniunktury i słabego rozwoju rynków, zanotowała w ubiegłym roku wzrost obrotów w stosunku do tych z roku 2017. Tym samym po raz kolejny koncern wypracował rekordowe przychody. Co więcej – bez uwzględnienia efektów różnic kursowych – sprzedaż Boscha była wyższe we wszystkich segmentach biznesowych.

Według wstępnych danych, w roku 2018 koncern Bosch wygenerował przychody w wysokości około 77,9 mld euro. Na wyniki negatywnie wpłynęły efekty kursów wymiany walut, które wyniosły 2,1 mld euro. Z pominięciem efektu różnic kursowych, obroty wzrosły rok do roku o 4,3%

Pomimo niesprzyjającej koniunktury Bosch dobrze sobie radził w 2018 roku. Zarówno obroty, jak i dochody utrzymały rekordowy poziom – informuje Volkmar Denner, prezes spółki Robert Bosch.

Dodaje jednocześnie, że koncern kształtuje transformację na rynkach, na których działa – zarówno pod względem technologicznym, jak i handlowym – a koncentracja na integracji z internetem przynosi korzyści.

W 2018 roku Bosch sprzedał około 52 mln produktów wyposażonych w opcję komunikowania się przez Internet. To aż 37% więcej niż w roku wcześniejszym.

W 2018 roku wszystkie jednostki biznesowe koncernu Bosch rozwijały się pozytywnie. Obroty sektora Mobility Solutions wzrosły o 2,3% do 47 mld euro (z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut wzrost obrotów wyniósł 4,7%). Sektor Consumer Goods wypracował obroty w wysokości 17,8 mld euro (-3,2% i +0,9% bez wpływu różnic kursowych), sektor Industrial Technology osiągnął sprzedaż w wysokości 4,7% (+8,9% i +11%) a sektor Energy and Building Technology miał 5,5 mld euro przychodów (+2,5% i +4,7%)

Na koniec ubiegłego roku w Grupie Bosch zatrudnionych było około 410 tys. pracowników. W porównaniu do stanu sprzed roku oznacza to wzrost o 7,8 tys. etatów. Bosch zwiększył zatrudnienie przede wszystkim w regionie Europy oraz Azji i Pacyfiku.

Bosch prognozuje, że w tym roku światowa gospodarka będzie rozwijać się w tempie około 2,3%, a wpływ nią będzie miał szereg trendów geopolitycznych, takich jak niepewne konsekwencje Brexitu czy konflikty handlowe. Koncern wyjaśnia także, że nastroje konsumenckie oraz inwestycyjne psuje dodatkowo agresywny protekcjonizm przejawiający się nakładaniem ceł wyrównawczych lub wypowiedzeniem umów o wolnym handlu. Mimo to Bosch zakłada dalszy rozwój.

– W 2019 roku, pomimo prawdopodobnie trudnej koniunktury, Bosch zamierza rozwijać się w tempie szybszym niż rynki, na których prowadzi działalność oraz zabezpieczyć wysokie dochody. Chcemy umacniać naszą konkurencyjność we wszystkich sektorach, co pozwoli nam zwiększyć przewagę technologiczną, a także sfinansować naszą przyszłość – wyjaśnia Stefan Asenkerschbaumer, wiceprezes i dyrektor ds. finansowych Bosch.

Więcej aktualności

Zakłady NKT zasila zielona energia

Zakłady NKT zasila zielona energia

NKT, producent kabli elektroenergetycznych, kontynuuje zmniejs…

TIM bije kolejne rekordy

TIM bije kolejne rekordy

TIM ma za sobą najlepsze półrocze w swojej historii. W czerwcu…

Fotowoltaika napędza wyniki Grodna

Fotowoltaika napędza wyniki Grodna

Według szacunków, przychody Grupy Grodno za rok obrotowy 2019/…

Elektrotim skorygował prognozę na 2020 rok

Elektrotim skorygował prognozę na 2020 rok

Elektrotim skorygował prognozę wyników spółki i całej grupy za…

Więcej aktualności

Zakłady NKT zasila zielona energia

Zakłady NKT zasila zielona energia

NKT, producent kabli elektroenergetycznych, kontynuuje zmniejszanie wpływu swoich produktów na środowisko. Aktualnie wszystkie zakłady koncernu produkujące kable zasilane są energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Oznacza to …

TIM bije kolejne rekordy

TIM bije kolejne rekordy

TIM ma za sobą najlepsze półrocze w swojej historii. W czerwcu 2020 rekordowa była także miesięczna dynamika sprzedaży online w porównaniu do sprzedaży z czerwca 2019. Ze wstępnych szacunków wynika, że przychody TIM, największego w Polsc…

Fotowoltaika napędza wyniki Grodna

Fotowoltaika napędza wyniki Grodna

Według szacunków, przychody Grupy Grodno za rok obrotowy 2019/20 wyniosły 623,6 mln zł. Skonsolidowany zysk netto wyniósł 11,5 mln zł. Jednym czynników wzrostu wyników była blisko trzykrotnie wyższa sprzedaż w segmencie fotowoltaiki. Gro…

Elektrotim skorygował prognozę na 2020 rok

Elektrotim skorygował prognozę na 2020 rok

Elektrotim skorygował prognozę wyników spółki i całej grupy za 2020 rok. Korekta została przyjęta w oparciu o wstępne dane dotyczące zamknięcia pierwszego półrocza tego roku, zgodnie z którymi nastąpi zmniejszenie o ponad 10% kilku parametr…

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas