Facebook

Rekordowy początek roku w ES-System

Pierwszy kwartał tego roku to dla Grupy ES-System okres skokowego dwucyfrowego wzrostu obrotów, zarówno w kraju i zagranicą. To także, czas, w którym spółka zanotowała skokowy wzrost zysku netto przy jednoczesnym spadku kosztów.

W pierwszym kwartale tego roku ES-System wypracował skonsolidowane przychody na poziomie 51,8 mln zł, czyli o 24,2% wyższe niż rok wcześniej. Zysk netto grupy zwiększył się aż o 641% – z 0,36 mln zł do 2,66 mln zł. Rentowność netto wyniosła 5,1% wobec 0,9%.
Bieżący rok rozpoczęliśmy dwucyfrowym wzrostem sprzedaży w kraju i zagranicą, co przełożyło się na rekordowy w pierwszym kwartale poziom przychodów w wysokości blisko 52 mln zł – komentuje Rafał Gawrylak, prezes spółki ES-System.

w mln zł 1 Q 2019 1 Q 2018 Zmiana %
Przychody ze sprzedaży 51,8 41,7 24,2%
Sprzedaż w kraju 40,4 33,4 21,1%
Sprzedaż za granicą 11,4 8,3 36,5%
EBIT 2,8 0,2 1405,3%
Rentowność operacyjna EBIT 5,4% 0,4%
Zysk netto 2,7 0,36 640,8%
Rentowność sprzedaży netto (zysku) 5,1% 0,9%

 

W pierwszym kwartale spółka zanotowała sprzedaż krajową na poziomie 40,4 mln zł, o 21,1% wyższą, co jest pochodną dobrej koniunktury na rynku budowlanym w Polsce oraz rozbudowanego portfela zleceń po przesunięciach projektów z końca 2018 roku. W omawianym okresie wzrost sprzedaży odnotowano we wszystkich segmentach działalności: oświetlenia przemysłowego (o 34,6%), awaryjnego (o 21,5%) oraz w segmencie sterowania (o 158%), a także w segmencie oświetlenia architektonicznego (o 1%) i zewnętrznego (o 2,2%).
W związku z wyzwaniami klimatycznymi, w ostatnich latach rośnie zainteresowanie inwestycjami w inteligentne systemy oświetleniowe, które przyczyniają się do oszczędności energii nawet do 80%. Grupa planuje dalszy rozwój efektywności opraw na bazie LED wraz z zaawansowanymi systemami sterowania, które pozwalają znacznie ograniczyć zużycie energii – dodaje prezes.

W minionym kwartale zakończono lub kontynuowano realizację następujących inwestycji w Polsce:
– Centrum Edukacji Medialnej – Warszawa
– Teatr Współczesny – Wrocław
– Biurowiec Ogrodowa – Łódź
– Zakłady Produkcyjne Velux – Namysłów i Gniezno
– Wojewódzki Szpital Specjalistyczny – Wrocław
– Mogilska Office – Kraków
– Linia kolejowa nr 7 Pilawa-Otwock

Eksport w górę o ponad jedną trzecią

Sprzedaż zagraniczna ES-System w pierwszym kwartale ukształtowała się na poziomie 11,4 mln zł, o 36,5% wyższym rok do roku. Jest to wynik m.in. finalizacji w tym roku projektów przesuniętych z końca roku 2018 oraz nowo pozyskanych projektów. Kluczowymi rynkami zagranicznymi pozostają kraje Unii Europejskiej oraz Azja i Bliski Wschód. W omawianym okresie spółka wykazała 46% wzrost sprzedaży na rynkach UE, do poziomu 8,1 mln zł z 5,6 mln zł w analogicznym okresie 2018 roku. W pierwszym kwartale zakończono lub kontynuowano realizację następujących inwestycji zagranicznych:
– Cmentarz podziemny – Jerozolima, Izrael
– London Empire House (oświetlenie awaryjne) – Wielka Brytania
– Aljaied Facory Misurata – Libia
– Galeria handlowa Sun Plaza –Rumunia

Mocne wzrosty w LED-ach

W omawianym czasie sprzedaż rozwiązań LED-owych wzrosła o 29% do poziomu 42 mln zł. Udział LED w całości sprzedaży wyniósł 81,1% wobec 78,1% rok wcześniej. Sprzedaż rozwiązań LED na rynku krajowym wyniosła 32,2 mln zł (+25%), a udział oświetlenia LED w całości sprzedaży krajowej stanowił 79,7% wobec 77,1% rok wcześniej. Eksport rozwiązań LED wyniósł 9,8 mln zł (+45%), a udział oświetlenia LED w całości sprzedaży zagranicznej stanowił 86,7% (81,7% przed rokiem).

Perspektywy na najbliższe miesiące

Biorąc pod uwagę dobrą koniunkturę na rynku krajowym, wyniki pierwszego kwartału i wielkość portfela zamówień, zarząd ES-System spodziewa się zwiększenia liczby projektów realizowanych przez spółkę oraz utrzymania tendencji wzrostowej w sprzedaży grupy. W sprzedaży krajowej w drugim kwartale władze spółki spodziewają się wzrostu przychodów rok do roku o kilka procent – podobne wzrosty przewidywane są w sprzedaży eksportowej.

Łączna wartość inwestycji w tym roku jest planowana na poziomie 8 mln zł i dotyczy przed wszystkim nakładów w zakładach produkcyjnych. W ramach inwestycji grupa planuje m.in. zakup nowych maszyn i urządzeń.

Więcej aktualności

W.EG Polska łączy się z Kaczmarek Electric

W.EG Polska łączy się z Kaczmarek Electric

14 stycznia 2021 roku podpisana została umowa pomiędzy W.EG Po…

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne Technologies Incorporated oraz Flir Systems podpisały…

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego In…

Rusza kampania dotycząca zużytego oświetlenia

Rusza kampania dotycząca zużytego oświetlenia

Organizacja ElektroEko, we współpracy z partnerami Signify, Le…

Więcej aktualności

W.EG Polska łączy się z Kaczmarek Electric

W.EG Polska łączy się z Kaczmarek Electric

14 stycznia 2021 roku podpisana została umowa pomiędzy W.EG Polska oraz Kaczmarek Electric SA, w wyniku której powstanie jedna z największych sieci dystrybucji artykułów elektrotechnicznych w Polsce. W ramach transakcji firma Wurth Elect…

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne Technologies Incorporated oraz Flir Systems podpisały 4 stycznia umowę przejęcia Flir. Wartość transakcji wynosi około 8 miliardów USD. Połączenie dwóch firm planowane jest na połowę roku. Zgodnie z warunkami umowy, akcjonariusz…

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP oraz Agencji SOMA postanowili zorganizować w jednym czasie: 26. Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów Automaticon 2021, 19. Międzynarodowe…

Rusza kampania dotycząca zużytego oświetlenia

Rusza kampania dotycząca zużytego oświetlenia

Organizacja ElektroEko, we współpracy z partnerami Signify, Ledvance i Tungsram, ponownie ruszają z kampanią edukacyjną „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci”. Eksperci chcą zwiększyć świadomość konsumentów dotyczącą właściwego postępowan…

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas