Facebook

APS Energia z najwyższym backlogiem i bliska rekordowego kontraktu

APS Energia w pierwszym kwartale tego roku wypracowała 15 mln zł skonsolidowanych wobec 20,1 mln zł rok wcześniej. Strata netto powiększyła się z 2,3 mln zł do 6,15 mln zł. Grupa obecnie posiada najwyższy portfel zamówień w swojej historii, a jego wartość wkrótce może znacząco wzrosnąć. APS Energia złożyła bowiem najkorzystniejsza ofertę na dostawę systemów zasilania do budowanej w Turcji elektrowni atomowej Akkuyu.

– Tegoroczny pierwszy kwartał był bezprecedensowy. Tradycyjnie ten okres sprawozdawczy charakteryzuje się sezonowym spowolnieniem sprzedaży. W tym roku wyniki zostały dodatkowo obarczone sytuacją rynkową związaną z wprowadzonym w Polsce i innych krajach stanem epidemicznym wynikającym z rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19. Mimo że pandemia będzie miała wpływ na wyniki w 2020 roku, to mam nadzieję, że zakończymy go zyskiem. Wszystkie spółki w grupie pracują normalnie, bez żadnych zakłóceń. Stosujemy wszelkie procedury, które zabezpieczają nas przed ewentualnym zarażeniem COVID-19. Na razie nie odnotowaliśmy zachorowania w naszej firmie – podkreśla Piotr Szewczyk, prezes APS Energia.

Najwyższy kontrakt

Kilka dni temu APS Energia złożyła najlepszą ofertę, o wartości 21,77 mln USD (85,32 mln zł), na dostawę systemów zasilania do tureckiej elektrowni atomowej Akkuyu. Jak tylko dojdzie do podpisania umowy, będzie to największy kontrakt w historii APS Energia.

– Uczestnictwo w projekcje realizowanym przez Rosatom jest efektem moich wieloletnich starań związanych z tą inwestycją. Czeka nas jeszcze szereg procedur przed podpisaniem umowy – właśnie rozpoczął się etap skarg pozostałych uczestników konkursu. Wartość naszej oferty opiewa na równowartość 85 mln zł, co będzie najwyższą wartością kontraktu w historii Grupy APS Energia. Warto dodać, że nie będzie tu ryzyka związanego z kursem rubla – kontrakt będzie rozliczany w USD. Pierwsze wpływy z kontraktu „Akkuyu” powinny pojawić się w przyszłym roku. Jednocześnie walczymy też o inne projekty, w najbliższym czasie oczekujemy kolejnego rozstrzygnięcia dużego przetargu dotyczącego budowy elektrowni atomowej – dodaje Piotr Szewczyk.

Realizacja strategii

Spółka konsekwentnie realizuje „Strategię rozwoju Grupy APS Energia 2019-2021”. Pod koniec lutego OOO APS Energia Rus, spółka zależna APS Energia, kupiła nieruchomość w Jekaterynburgu. Budynek posiada powierzchnie produkcyjno-magazynowe, jak i administracyjno-biurowe.

– Dzięki zrealizowaniu tej transakcji ponad 2,5-krotnie zwiększone zostały możliwości produkcyjne spółki zależnej oraz wzrosła nasza pozycja na rynku rosyjskim. Wielu rosyjskich klientów wymaga umiejscowienia produkcji właśnie na terenie Federacji Rosyjskiej – wyjaśnia prezes.

Najwyższy backlog w historii

Pomimo wymagających warunków rynkowych panujących w pierwszych miesiącach 2020 roku spółka posiada najwyższy w historii portfel zamówień. APS Energia nie tylko buduje wartość portfela zamówień, ale i konsekwentnie dywersyfikuje jego strukturę.

– W trakcji i transporcie zbudowaliśmy już pokaźny backlog. Na rynku krajowym dostrzegamy w tym segmencie proces odbudowywania marż. Szykujemy się także do wejścia na rynek rosyjski. W lutym rozpoczęliśmy rozmowy biznesowe dotyczące współpracy z sektorem T&T w Egipcie. Ekspansja geograficzna jest jednym z filarów naszej strategii. Zamierzamy zintensyfikować nasze działania w całej Afryce. Rozważamy założenie spółki w Egipcie. Myślimy o zbudowaniu tam fabryki, która będzie produkowała nasze urządzenie na rynek afrykański – podsumowuje prezes Piotr Szewczyk.

Więcej aktualności

LUG notuje wzrost sprzedaży i zamienia stratę w zysk

LUG notuje wzrost sprzedaży i zamienia stratę w zysk

Według szacunków sprzedaż Grupy LUG wzrosła w pierwszym półroc…

Konkurs Osobowość Roku 2020

Konkurs Osobowość Roku 2020

Kapituła Konkursu Osobowość Roku rozpoczęła przyjmowanie zgłos…

Rekordowy lipiec TIM-u

Rekordowy lipiec TIM-u

Ze wstępnych szacunków wynika, że przychody TIM-u wyniosły w l…

Rexel mocno odczuł skutki pandemii

Rexel mocno odczuł skutki pandemii

W drugim kwartale sprzedaż Rexela była o ponad 19% niższa niż …

Więcej aktualności

LUG notuje wzrost sprzedaży i zamienia stratę w zysk

LUG notuje wzrost sprzedaży i zamienia stratę w zysk

Według szacunków sprzedaż Grupy LUG wzrosła w pierwszym półroczu 2020 o 9,3% do ponad 90 mln zł. Skonsolidowany zysk netto wyniósł 4,6 mln zł, wobec 0,75 mln zł straty, jaką zielonogórski producent systemowych rozwiązań z zakresu profesjona…

Konkurs Osobowość Roku 2020

Konkurs Osobowość Roku 2020

Kapituła Konkursu Osobowość Roku rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do jego 5. edycji odbywającej się w 2020 roku. Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone podczas Międzynarodowych Targów Elektrotechnika i Międzynarodowych Targów Światło w Warszawie…

Rekordowy lipiec TIM-u

Rekordowy lipiec TIM-u

Ze wstępnych szacunków wynika, że przychody TIM-u wyniosły w lipcu 2020 roku rekordowe 86,3 mln zł, a więc aż o 19,7% w analogicznym miesiącu roku ubiegłego. Skumulowane obroty za okres styczeń-lipiec 2020 osiągnęły poziom 520,5 mln zł, czy…

Rexel mocno odczuł skutki pandemii

Rexel mocno odczuł skutki pandemii

W drugim kwartale sprzedaż Rexela była o ponad 19% niższa niż przed rokiem. Narastająco po sześciu miesiącach obroty zmniejszyły się o 11%. Skutki pandemii COVID-19 spółka odczuła mocno m.in. na rodzimym francuskim rynku. Przychody Grup…

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas