Facebook

Grupa Apator zwiększa przychody i zyski

Grupa Apator przedstawiła wyniki za I półrocze 2020 roku, z których wynika, iż oparła się negatywnemu wpływowi pandemii. Według informacji przekazanych przez firmę działalność operacyjna spółek Grupy od początku roku przebiega bez znaczących zakłóceń. Z dniem 1.09.2020 r. w skład zarządu Grupy Apator powołany został nowy członek, dyrektor ds. automatyzacji pracy sieci Grupy Apator Tomasz Łątka.

Sprzedaż w I półroczu 2020 r. była wyższa w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. (+9%). Dobre wyniki to efekt m.in. wysokiego portfela zamówień wypracowanego jeszcze w 2019 r., szczególnie w segmentach EE i Gazu. Dzięki bardzo dobrym wynikom drugiego kwartału (głównie w kraju), wzrost przychodów ze sprzedaży odnotował segment Energii Elektrycznej (+10% r/r). Wysoką dynamikę obrotów zanotował segment Gaz, którego przychody wzrosły w ujęciu r/r aż o 33%.

Zysk
Pomimo dodatkowych kosztów związanych z pandemią oraz mniej korzystnego miksu produktowego zysk brutto na sprzedaży Grupy ukształtował się na poziomie 124,5 mln PLN (tj. zbliżonym do I. półrocza 2019 r.), z kolei zysk ze sprzedaży wzrósł o ok. 4%, tj. o 1,5 mln PLN r/r (głównie dzięki optymalizacji kosztów stałych). EBITDA pozostała na poziomie porównywalnym do I półrocza ubiegłego roku (66,2 mln PLN). Jednocześnie Grupa odnotowała w omawianym okresie dodatni wpływ różnic kursowych oraz korzystny wynik na transakcjach walutowych w łącznej kwocie 4,8 mln PLN (vs 2,2 mln PLN w 1H 2019 r.). W efekcie zysk netto Grupy Apator w pierwszym półroczu 2020 r. ukształtował się na poziomie 32,4 mln PLN, tj. o ponad 5% wyższym w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, a marża netto wyniosła 7,0% (porównywalna r/r).

W samym drugim kwartale br. Grupa Apator zanotowała o 12,6% wyższe r/r przychody ze sprzedaży (237,4 mln PLN), głównie za sprawą bardzo wysokiej sprzedaży liczników energii elektycznej w kraju (najwyższa kwartalna sprzedaż w tej linii biznesowej w historii Grupy). EBITDA w 2Q 2020 r. utrzymała się na poziomie ubiegłorocznym (33,0 mln PLN), podobnie jak zysk netto (15,1 mln PLN).

Eksport
Pomimo perturbacji na rynkach europejskich, na które tradycyjnie dostarcza swoje rozwiązania Grupa Apator, odnotowany został wysoki poziom eksportu (45% udziału w sprzedaży ogółem), choć w drugim kwartale br. zaobserwowano przejściowe spowolnienie wysokiej dynamiki sprzedaży zagranicznej.

Nowe inicjatywy
Wobec ryzyka utrzymywania się negatywnego wpływu pandemii na gospodarkę i otoczenie biznesowe Grupy w kolejnych okresach, Apator będzie podejmował szereg inicjatyw, m.in. poszukując szans sprzedażowych na innych rynkach i rozwijał ofertę w obszarach, które mogą przełożyć się na dodatkowe zamówienia w przyszłości (oferta dla „zielonej energetyki” czy przemysłu).

– Chciałbym wyraźnie podkreślić, że sytuacja finansowa Grupy Apator, pomimo nie najłatwiejszych realiów gospodarczych, pozostaje stabilna i bezpieczna. Realizujemy dostawy do naszych klientów, odpowiedzialnie podejmujemy decyzje inwestycyjne, terminowo spłacamy nasze zobowiązania. Jako jedni z nielicznych firm podzieliliśmy się zyskiem wypracowanym w 2019 r. z naszymi akcjonariuszami, zapewniając im atrakcyjną stopę dywidendy na poziomie blisko 6%. Nadal jednak bacznie monitorujemy rynek i analizujemy obszary mogące stanowić potencjalne ryzyko dla naszej działalności w kolejnych miesiącach. Jednocześnie obserwujemy szereg pozytywnych zjawisk rynkowych i trendów technologicznych, którym pandemia nie przeszkodziła, jak chociażby dynamiczny rozwój „zielonej energetyki”. Apator już dziś partycypuje w rynku rozwiązań dla OZE oraz autonomicznych elektroenergetycznych sieci przemysłowych i gminnych, ale chcemy nasz wkład w tym obszarze sukcesywnie zwiększać – zapewnia Mirosław Klepacki, prezes zarządu Apator SA.

Apator planuje wykorzystać trend związany z rozwojem fotowoltaiki w Polsce, ale także z podnoszeniem efektywności energetycznej, który obliguje odbiorców energii do lepszego zarządzania zużyciem mediów, co powinno przełożyć się na zwiększenie inwestycji w automatyzację i systemy zarządzania energią zarówno po stronie dostawców energii, ale także jej dużych odbiorców – czyli przede wszystkim w przemyśle.

Nowy członek zarządu Apatora
Tomasz ŁątkaZa rozwój tego znaczącego i bardzo perspektywicznego dla Apatora rynku będzie odpowiedzialny powołany z dniem 1.09.2020 r. członek zarządu Apator SA, Tomasz Łątka. Obejmie on również funkcję dyrektora ds. automatyzacji pracy sieci i docelowo będzie zarządzał liniami biznesowymi generującymi istotną część przychodów Grupy – ponad 20% według danych za rok 2019. Tomasz Łątka od wielu lat zarządza linią aparatury łączeniowej, od 2018 r. pełni funkcję prezesa zarządu Apator Elkomtech, zaś od 2019 r. zasiada w Radzie Nadzorczej zielonogórskiego Apator Rector.

Więcej aktualności

W.EG Polska łączy się z Kaczmarek Electric

W.EG Polska łączy się z Kaczmarek Electric

14 stycznia 2021 roku podpisana została umowa pomiędzy W.EG Po…

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne Technologies Incorporated oraz Flir Systems podpisały…

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego In…

Rusza kampania dotycząca zużytego oświetlenia

Rusza kampania dotycząca zużytego oświetlenia

Organizacja ElektroEko, we współpracy z partnerami Signify, Le…

Więcej aktualności

W.EG Polska łączy się z Kaczmarek Electric

W.EG Polska łączy się z Kaczmarek Electric

14 stycznia 2021 roku podpisana została umowa pomiędzy W.EG Polska oraz Kaczmarek Electric SA, w wyniku której powstanie jedna z największych sieci dystrybucji artykułów elektrotechnicznych w Polsce. W ramach transakcji firma Wurth Elect…

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne Technologies Incorporated oraz Flir Systems podpisały 4 stycznia umowę przejęcia Flir. Wartość transakcji wynosi około 8 miliardów USD. Połączenie dwóch firm planowane jest na połowę roku. Zgodnie z warunkami umowy, akcjonariusz…

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP oraz Agencji SOMA postanowili zorganizować w jednym czasie: 26. Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów Automaticon 2021, 19. Międzynarodowe…

Rusza kampania dotycząca zużytego oświetlenia

Rusza kampania dotycząca zużytego oświetlenia

Organizacja ElektroEko, we współpracy z partnerami Signify, Ledvance i Tungsram, ponownie ruszają z kampanią edukacyjną „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci”. Eksperci chcą zwiększyć świadomość konsumentów dotyczącą właściwego postępowan…

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas