Facebook

Grupa Apator zwiększa przychody i zyski

Grupa Apator przedstawiła wyniki za I półrocze 2020 roku, z których wynika, iż oparła się negatywnemu wpływowi pandemii. Według informacji przekazanych przez firmę działalność operacyjna spółek Grupy od początku roku przebiega bez znaczących zakłóceń. Z dniem 1.09.2020 r. w skład zarządu Grupy Apator powołany został nowy członek, dyrektor ds. automatyzacji pracy sieci Grupy Apator Tomasz Łątka.

Sprzedaż w I półroczu 2020 r. była wyższa w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. (+9%). Dobre wyniki to efekt m.in. wysokiego portfela zamówień wypracowanego jeszcze w 2019 r., szczególnie w segmentach EE i Gazu. Dzięki bardzo dobrym wynikom drugiego kwartału (głównie w kraju), wzrost przychodów ze sprzedaży odnotował segment Energii Elektrycznej (+10% r/r). Wysoką dynamikę obrotów zanotował segment Gaz, którego przychody wzrosły w ujęciu r/r aż o 33%.

Zysk
Pomimo dodatkowych kosztów związanych z pandemią oraz mniej korzystnego miksu produktowego zysk brutto na sprzedaży Grupy ukształtował się na poziomie 124,5 mln PLN (tj. zbliżonym do I. półrocza 2019 r.), z kolei zysk ze sprzedaży wzrósł o ok. 4%, tj. o 1,5 mln PLN r/r (głównie dzięki optymalizacji kosztów stałych). EBITDA pozostała na poziomie porównywalnym do I półrocza ubiegłego roku (66,2 mln PLN). Jednocześnie Grupa odnotowała w omawianym okresie dodatni wpływ różnic kursowych oraz korzystny wynik na transakcjach walutowych w łącznej kwocie 4,8 mln PLN (vs 2,2 mln PLN w 1H 2019 r.). W efekcie zysk netto Grupy Apator w pierwszym półroczu 2020 r. ukształtował się na poziomie 32,4 mln PLN, tj. o ponad 5% wyższym w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, a marża netto wyniosła 7,0% (porównywalna r/r).

W samym drugim kwartale br. Grupa Apator zanotowała o 12,6% wyższe r/r przychody ze sprzedaży (237,4 mln PLN), głównie za sprawą bardzo wysokiej sprzedaży liczników energii elektycznej w kraju (najwyższa kwartalna sprzedaż w tej linii biznesowej w historii Grupy). EBITDA w 2Q 2020 r. utrzymała się na poziomie ubiegłorocznym (33,0 mln PLN), podobnie jak zysk netto (15,1 mln PLN).

Eksport
Pomimo perturbacji na rynkach europejskich, na które tradycyjnie dostarcza swoje rozwiązania Grupa Apator, odnotowany został wysoki poziom eksportu (45% udziału w sprzedaży ogółem), choć w drugim kwartale br. zaobserwowano przejściowe spowolnienie wysokiej dynamiki sprzedaży zagranicznej.

Nowe inicjatywy
Wobec ryzyka utrzymywania się negatywnego wpływu pandemii na gospodarkę i otoczenie biznesowe Grupy w kolejnych okresach, Apator będzie podejmował szereg inicjatyw, m.in. poszukując szans sprzedażowych na innych rynkach i rozwijał ofertę w obszarach, które mogą przełożyć się na dodatkowe zamówienia w przyszłości (oferta dla „zielonej energetyki” czy przemysłu).

– Chciałbym wyraźnie podkreślić, że sytuacja finansowa Grupy Apator, pomimo nie najłatwiejszych realiów gospodarczych, pozostaje stabilna i bezpieczna. Realizujemy dostawy do naszych klientów, odpowiedzialnie podejmujemy decyzje inwestycyjne, terminowo spłacamy nasze zobowiązania. Jako jedni z nielicznych firm podzieliliśmy się zyskiem wypracowanym w 2019 r. z naszymi akcjonariuszami, zapewniając im atrakcyjną stopę dywidendy na poziomie blisko 6%. Nadal jednak bacznie monitorujemy rynek i analizujemy obszary mogące stanowić potencjalne ryzyko dla naszej działalności w kolejnych miesiącach. Jednocześnie obserwujemy szereg pozytywnych zjawisk rynkowych i trendów technologicznych, którym pandemia nie przeszkodziła, jak chociażby dynamiczny rozwój „zielonej energetyki”. Apator już dziś partycypuje w rynku rozwiązań dla OZE oraz autonomicznych elektroenergetycznych sieci przemysłowych i gminnych, ale chcemy nasz wkład w tym obszarze sukcesywnie zwiększać – zapewnia Mirosław Klepacki, prezes zarządu Apator SA.

Apator planuje wykorzystać trend związany z rozwojem fotowoltaiki w Polsce, ale także z podnoszeniem efektywności energetycznej, który obliguje odbiorców energii do lepszego zarządzania zużyciem mediów, co powinno przełożyć się na zwiększenie inwestycji w automatyzację i systemy zarządzania energią zarówno po stronie dostawców energii, ale także jej dużych odbiorców – czyli przede wszystkim w przemyśle.

Nowy członek zarządu Apatora
Tomasz ŁątkaZa rozwój tego znaczącego i bardzo perspektywicznego dla Apatora rynku będzie odpowiedzialny powołany z dniem 1.09.2020 r. członek zarządu Apator SA, Tomasz Łątka. Obejmie on również funkcję dyrektora ds. automatyzacji pracy sieci i docelowo będzie zarządzał liniami biznesowymi generującymi istotną część przychodów Grupy – ponad 20% według danych za rok 2019. Tomasz Łątka od wielu lat zarządza linią aparatury łączeniowej, od 2018 r. pełni funkcję prezesa zarządu Apator Elkomtech, zaś od 2019 r. zasiada w Radzie Nadzorczej zielonogórskiego Apator Rector.

Więcej aktualności

Targi Automatica 2020 zostały odwołane

Targi Automatica 2020 zostały odwołane

Zaplanowane na 8–11 grudnia 2020 roku, odbywające się w Monach…

ML System otrzyma 88,5 mln zł na rozwój projektu „Active Glass”

ML System otrzyma 88,5 mln zł na rozwój projektu „Active…

ML System otrzyma od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczoś…

Forum Techniki Świetlnej LUMENtech

Forum Techniki Świetlnej LUMENtech

25 listopada 2020 roku, w Centrum Targowo Konferencyjnym Expo …

Ruszyły Targi Energetab 2020. Wyniki konkursu targowego

Ruszyły Targi Energetab 2020. Wyniki konkursu targowego

Rozpoczęła się 33. edycja Targów Energetab w Bielsku-Białej. I…

Więcej aktualności

Targi Automatica 2020 zostały odwołane

Targi Automatica 2020 zostały odwołane

Zaplanowane na 8–11 grudnia 2020 roku, odbywające się w Monachium, Międzynarodowe Targi Automatyki Automatica 2020 zostały odwołane - głównie ze względu na obowiązujące ograniczenia w podróżowaniu po Europie związane z pandemią koronawirusa…

ML System otrzyma 88,5 mln zł na rozwój projektu „Active Glass”

ML System otrzyma 88,5 mln zł na rozwój projektu „Active…

ML System otrzyma od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) 88,5 mln zł dofinansowania na rozwój strategicznego projektu „Active Glass”. - Przyznany grant ma fundamentalne znaczenie dla realizacji celów przedstawionych w nied…

Forum Techniki Świetlnej LUMENtech

Forum Techniki Świetlnej LUMENtech

25 listopada 2020 roku, w Centrum Targowo Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu, odbędzie się Forum Techniki Świetlnej LUMENtech 2020. Partnerem wydarzenia będzie Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego „Pol-lighting”. Podczas Forum…

Ruszyły Targi Energetab 2020. Wyniki konkursu targowego

Ruszyły Targi Energetab 2020. Wyniki konkursu targowego

Rozpoczęła się 33. edycja Targów Energetab w Bielsku-Białej. Impreza odbywać się będzie w dniach 15 – 17 września. Pomimo utrudnień związanych z pandemią Covid-19 na odwiedzających czeka około 250 wystawców. Organizatorzy targów zapewnia…

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas