Facebook

Pół wieku elektrowni wodnej we Włocławku

Największa przepływowa elektrownia wodna w Polsce od uruchomienia w 1969 roku wyprodukowała ponad 37 TWh energii elektrycznej. Obiekt wytwarza ponad 20% energii elektrycznej powstającej w krajowych hydroelektrowniach. Elektrownia jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne wszystkich gospodarstw domowych w województwie kujawsko-pomorskim.

Elektrownia Wodna we Włocławku ma moc instalowaną na poziomie 162 MW i średnią roczną produkcję około 750 GWh. Hydroelektrownia we Włocławku jest jednocześnie największym obiektem OZE w Grupie Energa. Elektrownia jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne wszystkich gospodarstw domowych w województwie kujawsko-pomorskim. Została oddana do użytku w 1969 roku.

Jesteśmy dumni, że tak ważna inwestycja służy społeczeństwu od lat. Jednocześnie Energa pracuje nad tym, aby powstawały kolejne moce wytwórcze w odnawialnych źródłach energii. Obchodząc jubileusz pięćdziesięciolecia obiektu, który jest wyjątkowym obiektem inżynieryjnym w naszym kraju, składamy najlepsze życzenia pracownikom i kadrze dbającej o jego funkcjonowanie – mówi Piotr Meler, prezes Zarządu Energi OZE.

EW Włocławek jako element systemu stopni wodnych na Wiśle

Zapora we Włocławku projektowana była jako element systemu stopni wodnych, a nie jako samodzielny obiekt. W celu optymalnego wykorzystania obiektu zakładano pracę szczytową, tj. wielokrotne uruchamianie hydrozespołów w ciągu doby i pracę poziomem wody górnej, w zależności od dopływu w rzece.

Utrzymywanie poziomu wody na dolnym stanowisku stopnia Włocławek przez następny stopień miało umożliwiać całkowite wyłączanie obiektu na kilka godzin i gromadzenie w ten sposób wody na godziny zapotrzebowania szczytowego. Do czasu ukończenia kolejnego stopnia w Ciechocinku założono też konieczność przepuszczania przez całą dobę ustalonego minimalnego przepływu, gwarantującego niezbędne napełnianie koryta rzeki poniżej stopnia, co wymuszało pracę w godzinach kiedy energia była tańsza i w nadmiarze. Praca szczytowa i interwencyjna przewidywana była jedynie przy zużywaniu nadwyżek wody.

 

Stopień Ciechocinek nie powstał, a Elektrownia pracowała w ten sposób wiele lat, co doprowadziło do przyspieszonej erozji koryta rzeki poniżej stopnia, pociągając za sobą obniżanie się z roku na rok poziomów zwierciadła wody dolnej. Kolejne decyzje o pozwoleniu wodnoprawnym zakazały szczytowej pracy elektrowni, tj. przy zmieniającym się poziomie wody górnej.

Szczęśliwie zmiany te zbiegły się ze zmianami dobowego przebiegu zapotrzebowania na energię elektryczną – zaniknęły tzw. „doliny” i „szczyty” obciążenia – przepływowa praca elektrowni  „na dopływie” jest pracą optymalną z punktu widzenia korzyści ekonomicznych.

Przy niskich przepływach w rzece, wielkość obniżenia koryta poniżej Włocławka przekroczyła już 3 m i wymusiła konieczność:

 • przed wybudowaniem progu podpiętrzającego zwiększenia minimalnego przepływu z początkowych 300 do ponad 450 m3/s,
 • zainstalowanie elektrycznych hamulców hydrozespołów, ze względu na brak odpowiedniego zanurzenia wirników turbin,
 • budowy tymczasowego progu podpiętrzającego dolną wodę, poniżej stopnia,
 • częstego wykonywania remontów i napraw umocnień brzegowych i dennych.

Są to znaczne utrudnienia eksploatacyjne, zmniejszające wyniki ekonomiczne. Mimo to Elektrownia produkująca tanią i ekologiczną energię jest wciąż ekonomicznie efektywnym zakładem.

Dane techniczne elektrowni

 • Moc zainstalowana hydrozespołu: 26,7 MW
 • Napięcie znamionowe generatora: 10,5 kV
 • Prąd znamionowy generatora: 1750 A
 • Prąd wzbudzenia: 1320 A
 • Przełyk znamionowy turbiny: 365 m3/s
 • Spad znamionowy: 8,8 m
 • Dopuszczalny zakres spadów: 5,25 -12,75 m
 • Transformatory blokowe: 72 MVA/10,5kV/110kV
 • Transformatory potrzeb własnych: 1250kVA
 • Moc instalowana elektrowni: 160,2 MW
 • Całkowity przełyk instalowany: 2100 m3/s
 • Prędkość obrotowa hydrozespołu: 57,7 obr/min
 • Całkowity ciężar hydrozespołu: 1200 ton
 • Rzędna piętrzenia: 57,30mn.p.m.
 • Średnia roczna produkcja: 739GWh

Systemy monitoringu

 • Automatyczny system technicznej kontroli zapory – ASTKZ
 • System wspomagania operatorskiego
 • System monitorowania parametrów generatora VibrosysTM – szczelina powietrzna, strumień magnetyczny, obroty, temperatury
 • System monitoringu stanu dynamicznego hydrozespołów
 • System monitoringu obiektów stopnia wodnego i elektrowni.

Więcej aktualności

W.EG Polska łączy się z Kaczmarek Electric

W.EG Polska łączy się z Kaczmarek Electric

14 stycznia 2021 roku podpisana została umowa pomiędzy W.EG Po…

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne Technologies Incorporated oraz Flir Systems podpisały…

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego In…

Rusza kampania dotycząca zużytego oświetlenia

Rusza kampania dotycząca zużytego oświetlenia

Organizacja ElektroEko, we współpracy z partnerami Signify, Le…

Więcej aktualności

W.EG Polska łączy się z Kaczmarek Electric

W.EG Polska łączy się z Kaczmarek Electric

14 stycznia 2021 roku podpisana została umowa pomiędzy W.EG Polska oraz Kaczmarek Electric SA, w wyniku której powstanie jedna z największych sieci dystrybucji artykułów elektrotechnicznych w Polsce. W ramach transakcji firma Wurth Elect…

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne Technologies Incorporated oraz Flir Systems podpisały 4 stycznia umowę przejęcia Flir. Wartość transakcji wynosi około 8 miliardów USD. Połączenie dwóch firm planowane jest na połowę roku. Zgodnie z warunkami umowy, akcjonariusz…

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP oraz Agencji SOMA postanowili zorganizować w jednym czasie: 26. Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów Automaticon 2021, 19. Międzynarodowe…

Rusza kampania dotycząca zużytego oświetlenia

Rusza kampania dotycząca zużytego oświetlenia

Organizacja ElektroEko, we współpracy z partnerami Signify, Ledvance i Tungsram, ponownie ruszają z kampanią edukacyjną „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci”. Eksperci chcą zwiększyć świadomość konsumentów dotyczącą właściwego postępowan…

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas