Facebook

Polska wśród największych użytkowników robotów

Według raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) w 2019 roku w fabrykach na całym świecie pracowało 2,7 miliona robotów przemysłowych. Oznacza to wzrost o 12% w stosunku do roku 2018. Po raz pierwszy w historii badań w czołowej 15 krajów kupujących najwięcej robotów przemysłowych znalazła się Polska.

Sprzedaż nowych robotów utrzymuje się na wysokim poziomie i wyniosła 373 tys. sztuk dostarczonych na całym świecie w 2019 r. To co prawda o 12% mniej w porównaniu do roku 2018 r., ale nadal jest trzecią co do wielkości wartością w historii.

Ilość robotów przemysłowych pracujących w fabrykach na całym świecie jest obecnie na najwyższym historycznym poziomie. W ciągu pięciu ostatnich lat (2014-2019) nastąpił wzrost o około 85%. Niedawne spowolnienie sprzedaży o 12% odzwierciedla trudne chwile, jakie przeżyły dwie główne grupy klientów przemysłowych – motoryzacyjna oraz elektryczna / elektroniczna – mówi Milton Guerry, prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki.

Azja

Największym rynkiem robotów przemysłowych pozostaje Azja – tamtejsze kraje dysponują 1,7 mln jednostek. Udział nowo zainstalowanych w tym regionie robotów stanowił około dwóch trzecich globalnej podaży. W Chinach ilość pracujących robotów wzrosła o 21% i osiągnęła w 2019 roku wielkość 783 tys. sztuk. Drugie miejsce zajmuje Japonia z około 355 tys. robotów (+12%). Kolejną pozycję zajmują Indie z 26,3 tys. sztuk (+15%). W ciągu pięciu lat Indie podwoiły liczbę robotów przemysłowych pracujących w krajowych fabrykach.

Europa

W Europie pracowało w 2019 roku 580 tys. sztuk robotów czyli o 7% więcej w porównaniu z rokiem 2018. Głównym ich użytkownikiem pozostają Niemcy – 221,5 tys. sztuk. To około trzy razy więcej niż we Włoszech (74,4 tys.), pięć razy więcej niż we Francji (42 tys.) i około dziesięć razy więcej niż w Wielkiej Brytanii (21,7tys.).

W ciągu ubiegłego roku w Niemczech zainstalowano około 20,5 tys. robotów. To wartość o 23% niższa od rekordowego roku 2018, ale na tym samym poziomie co lata 2014-2016. Wzrosła sprzedaż we Francji (+ 15%), Włoszech (+ 13%) i Holandii (+ 8%). W Wielkiej Brytanii ilość nowych instalacji spadła o 16%. Po raz pierwszy w zestawieniu pojawiła się Polska z 2,6 tys. instalacji.

Ameryki

Stany Zjednoczone są największym użytkownikiem robotów przemysłowych w obu Amerykach. W 2019 roku osiągnięto tam nowy rekord w zakresie ich ilości wynoszący ponad 293 tys. sztuk (wzrost o 7%). Na drugim miejscu znajduje się Meksyk (40,3 tys., plus 11%), a za nim Kanada (28,6 tys., plus 2%).

Współczynnik robotyzacji

Najwyższą wartością współczynnika robotyzacji czyli ilością jednostek robotycznych na 10 tys. pracowników może się pochwalić Singapur, gdzie wartość ta wynosi 918. W następnej kolejności jest Korea Południowa (855), Japonia (364), Niemcy (346). Zestawienie zamyka Słowenia z wynikiem 157. Na razie Polski nie ma wśród 20 państw o największym współczynniku robotyzacji.

Roboty współpracujące – coboty

Coraz bardziej popularne staje się wykorzystanie cobotów czyli robotów współpracujących. Nastąpił wzrost liczby instalacji cobotów o 11%. Ich dynamiczna sprzedaż kontrastowała z ogólną tendencją dotyczącą tradycyjnych robotów przemysłowych w 2019 roku. Ponieważ coraz więcej dostawców oferuje roboty współpracujące, a zakres zastosowań rośnie, ich udział w rynku osiągnął 4,8% z łącznej liczby 373 tys. robotów przemysłowych zainstalowanych w roku 2019.

Opracowano na podstawie raportu
Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR)

Więcej aktualności

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne Technologies Incorporated oraz Flir Systems podpisały…

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego In…

Rusza kampania dotycząca zużytego oświetlenia

Rusza kampania dotycząca zużytego oświetlenia

Organizacja ElektroEko, we współpracy z partnerami Signify, Le…

Wysokie przychody i zysk TIM

Wysokie przychody i zysk TIM

Po dziewięciu miesiącach 2020 roku TIM SA zanotował 761,4 mln …

Więcej aktualności

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne Technologies Incorporated oraz Flir Systems podpisały 4 stycznia umowę przejęcia Flir. Wartość transakcji wynosi około 8 miliardów USD. Połączenie dwóch firm planowane jest na połowę roku. Zgodnie z warunkami umowy, akcjonariusz…

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP oraz Agencji SOMA postanowili zorganizować w jednym czasie: 26. Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów Automaticon 2021, 19. Międzynarodowe…

Rusza kampania dotycząca zużytego oświetlenia

Rusza kampania dotycząca zużytego oświetlenia

Organizacja ElektroEko, we współpracy z partnerami Signify, Ledvance i Tungsram, ponownie ruszają z kampanią edukacyjną „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci”. Eksperci chcą zwiększyć świadomość konsumentów dotyczącą właściwego postępowan…

Wysokie przychody i zysk TIM

Wysokie przychody i zysk TIM

Po dziewięciu miesiącach 2020 roku TIM SA zanotował 761,4 mln zł skonsolidowanych i 671,9 mln zł jednostkowych przychodów ze sprzedaży. Oznacza to wzrost odpowiednio o 17,6% i 15,2% w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. To najwyższy p…

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas