Facebook

Grupa Apator buduje nowy zakład i rozwija ofertę

Grupa Apator zawarła umowę z generalnym wykonawcą nowej fabryki wodomierzy pod Poznaniem oraz rozszerzyła portfel produktów IT w wyniku finalizacji umowy z Atrem.

Grupa Apator realizuje proces przygotowań do relokacji zakładu produkcyjnego zlokalizowanego w centrum Wielkopolski. Poznańska fabryka Apator Powogaz jest jednym z największych producentów i dostawców wodomierzy w Polsce i Europie. Wraz ze spółkami zlokalizowanymi poza Polską także w Czechach, Rosji i Danii, tworzy segment Woda i Ciepło (W&H), który stanowi około 1/3 całej sprzedaży Grupy Apator.

Fabryka Powogaz specjalizuje się w produkcji wodomierzy mieszkaniowych i przemysłowych, ciepłomierzy, a także podzielników kosztów ogrzewania. Oferuje klientom usługi zdalnego odczytu, rozliczeń zużycia mediów oraz zarządzania systemami dystrybucji wody i ciepła. Potencjał rynku rozwiązań pomiarowych dla wody i ciepła, a co za tym idzie, planowane znaczne zwiększenie skali działania, było powodem decyzji o relokacji fabryki z centrum na obrzeża miasta, do planowanego nowoczesnego obiektu zlokalizowanego w strefie dobrze skomunikowanej pod względem operacji logistycznych.

6 listopada 2020 r. spółka poinformowała o zawarciu przedwstępnej umowy, której przedmiotem jest nabycie gruntów oraz budowa nowoczesnego, wysoko zautomatyzowanego zakładu produkcyjnego Apator Powogaz w terminie do dnia 28 lutego 2022 r.

– Informowaliśmy w lipcu br. o zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości, na której znajduje się obecna siedziba Apator Powogaz, za kwotę 63,5 mln zł netto. Z kolei umowa z generalnym wykonawcą nowoczesnej fabryki opiewa na kwotę 48,9 mln zł netto. Pragnę podkreślić, że ideą prowadzonych działań jest budowa zakładu Apator Powogaz zgodnie z najnowocześniejszymi standardami przedsiębiorstw produkcyjnych, dalszy rozwój segmentu Woda i Ciepło oraz zwiększenie atrakcyjności miejsca pracy – mówi Mirosław Klepacki, Prezes Zarządu Apator SA.

Wyposażenie fabryki w wysokiej klasy linie produkcyjne pozwoli znacząco zwiększyć efektywność i moce produkcyjne. Szczególnie istotne jest przygotowanie zakładu do większej skali produkcji nowych wyrobów spółki tj. wodomierzy ultradźwiękowych Ultrimis.

– Widzimy rosnącą sprzedaż i zapotrzebowanie rynku na nasze produkty oparte na technologiach ultradźwiękowych, zapewniających stabilność i precyzję wskazań w całym zakresie pomiarowym. Chcemy zwiększać udział sprzedaży innowacyjnych produktów, dlatego tworzymy zaawansowaną technologicznie, inteligentną fabrykę, w której będziemy w stanie zrealizować najbardziej ambitne i odważne projekty rozwojowe, które powstają w naszych biurach R&D – podkreśla Arkadiusz Chmielewski, członek Zarządu Apator SA oraz Apator Powogaz SA.

Apator Elkomtech przejmuje dział informatyki Atrem

Obok rozwiązań hardware’owych (urządzenia pomiarowe, aparatura łączeniowa, sterowniki i zabezpieczenia) Grupa Apator rozszerza także ofertę software’ową, która dotychczas była skierowana do sektora energetycznego, a teraz będzie oferowała i rozwijała rozwiązania IT również dla branży gazowniczej. 6 listopada 2020 r. Apator Elkomtech zawarł przyrzeczoną umowę nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa Atrem z Bydgoszczy, co oznacza przejęcie kompetencji i wypracowanych rozwiązań zespołu IT spółki, która posiada wieloletnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania dla branży gazowniczej oraz dobrą znajomość procesów związanych z przesyłaniem i dystrybucją paliw gazowych.

Apator Elkomtech jest producentem systemu sterowania i nadzoru SCADA (WindEx) wraz z oprogramowaniem wspomagającym zarządzanie sieciami energetycznymi oraz systemem automatycznej rekonfiguracji sieci w celu przywrócenia zasilania. Łączenie kompetencji spółek informatycznych Grupy Apator z zespołem Atrem pozwoli rozwijać oprogramowanie i systemy ICT m.in. w obszarach kolekcji danych z urządzeń telemetrycznych czy systemów GIS’owych dla klientów z branży gazowniczej.

Grupa Apator
Grupa Apator działa jako międzynarodowa grupa kapitałowa producentów urządzeń i systemów pomiarowych, a także dostawców rozwiązań do automatyzacji pracy sieci elektroenergetycznej. W ramach trzech wyspecjalizowanych segmentów biznesowych (Energia Elektryczna, Woda i Ciepło oraz Gaz) Grupa wdraża na rynek zaawansowane technologicznie produkty i usługi, w tym inteligentne liczniki oraz systemy do aktywnego zarządzania sieciami dystrybucji mediów energetycznych.
Apator jest jednym z trzech największych podmiotów tego typu na rynku polskim i wiodącym dostawcą na wybranych rynkach zagranicznych. Spółka jest notowana na GPW w Warszawie od 1997 roku.

Więcej aktualności

W.EG Polska łączy się z Kaczmarek Electric

W.EG Polska łączy się z Kaczmarek Electric

14 stycznia 2021 roku podpisana została umowa pomiędzy W.EG Po…

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne Technologies Incorporated oraz Flir Systems podpisały…

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego In…

Rusza kampania dotycząca zużytego oświetlenia

Rusza kampania dotycząca zużytego oświetlenia

Organizacja ElektroEko, we współpracy z partnerami Signify, Le…

Więcej aktualności

W.EG Polska łączy się z Kaczmarek Electric

W.EG Polska łączy się z Kaczmarek Electric

14 stycznia 2021 roku podpisana została umowa pomiędzy W.EG Polska oraz Kaczmarek Electric SA, w wyniku której powstanie jedna z największych sieci dystrybucji artykułów elektrotechnicznych w Polsce. W ramach transakcji firma Wurth Elect…

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne Technologies Incorporated oraz Flir Systems podpisały 4 stycznia umowę przejęcia Flir. Wartość transakcji wynosi około 8 miliardów USD. Połączenie dwóch firm planowane jest na połowę roku. Zgodnie z warunkami umowy, akcjonariusz…

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP oraz Agencji SOMA postanowili zorganizować w jednym czasie: 26. Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów Automaticon 2021, 19. Międzynarodowe…

Rusza kampania dotycząca zużytego oświetlenia

Rusza kampania dotycząca zużytego oświetlenia

Organizacja ElektroEko, we współpracy z partnerami Signify, Ledvance i Tungsram, ponownie ruszają z kampanią edukacyjną „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci”. Eksperci chcą zwiększyć świadomość konsumentów dotyczącą właściwego postępowan…

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas