Facebook

Grupa Apator buduje nowy zakład i rozwija ofertę

Grupa Apator zawarła umowę z generalnym wykonawcą nowej fabryki wodomierzy pod Poznaniem oraz rozszerzyła portfel produktów IT w wyniku finalizacji umowy z Atrem.

Grupa Apator realizuje proces przygotowań do relokacji zakładu produkcyjnego zlokalizowanego w centrum Wielkopolski. Poznańska fabryka Apator Powogaz jest jednym z największych producentów i dostawców wodomierzy w Polsce i Europie. Wraz ze spółkami zlokalizowanymi poza Polską także w Czechach, Rosji i Danii, tworzy segment Woda i Ciepło (W&H), który stanowi około 1/3 całej sprzedaży Grupy Apator.

Fabryka Powogaz specjalizuje się w produkcji wodomierzy mieszkaniowych i przemysłowych, ciepłomierzy, a także podzielników kosztów ogrzewania. Oferuje klientom usługi zdalnego odczytu, rozliczeń zużycia mediów oraz zarządzania systemami dystrybucji wody i ciepła. Potencjał rynku rozwiązań pomiarowych dla wody i ciepła, a co za tym idzie, planowane znaczne zwiększenie skali działania, było powodem decyzji o relokacji fabryki z centrum na obrzeża miasta, do planowanego nowoczesnego obiektu zlokalizowanego w strefie dobrze skomunikowanej pod względem operacji logistycznych.

6 listopada 2020 r. spółka poinformowała o zawarciu przedwstępnej umowy, której przedmiotem jest nabycie gruntów oraz budowa nowoczesnego, wysoko zautomatyzowanego zakładu produkcyjnego Apator Powogaz w terminie do dnia 28 lutego 2022 r.

– Informowaliśmy w lipcu br. o zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości, na której znajduje się obecna siedziba Apator Powogaz, za kwotę 63,5 mln zł netto. Z kolei umowa z generalnym wykonawcą nowoczesnej fabryki opiewa na kwotę 48,9 mln zł netto. Pragnę podkreślić, że ideą prowadzonych działań jest budowa zakładu Apator Powogaz zgodnie z najnowocześniejszymi standardami przedsiębiorstw produkcyjnych, dalszy rozwój segmentu Woda i Ciepło oraz zwiększenie atrakcyjności miejsca pracy – mówi Mirosław Klepacki, Prezes Zarządu Apator SA.

Wyposażenie fabryki w wysokiej klasy linie produkcyjne pozwoli znacząco zwiększyć efektywność i moce produkcyjne. Szczególnie istotne jest przygotowanie zakładu do większej skali produkcji nowych wyrobów spółki tj. wodomierzy ultradźwiękowych Ultrimis.

– Widzimy rosnącą sprzedaż i zapotrzebowanie rynku na nasze produkty oparte na technologiach ultradźwiękowych, zapewniających stabilność i precyzję wskazań w całym zakresie pomiarowym. Chcemy zwiększać udział sprzedaży innowacyjnych produktów, dlatego tworzymy zaawansowaną technologicznie, inteligentną fabrykę, w której będziemy w stanie zrealizować najbardziej ambitne i odważne projekty rozwojowe, które powstają w naszych biurach R&D – podkreśla Arkadiusz Chmielewski, członek Zarządu Apator SA oraz Apator Powogaz SA.

Apator Elkomtech przejmuje dział informatyki Atrem

Obok rozwiązań hardware’owych (urządzenia pomiarowe, aparatura łączeniowa, sterowniki i zabezpieczenia) Grupa Apator rozszerza także ofertę software’ową, która dotychczas była skierowana do sektora energetycznego, a teraz będzie oferowała i rozwijała rozwiązania IT również dla branży gazowniczej. 6 listopada 2020 r. Apator Elkomtech zawarł przyrzeczoną umowę nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa Atrem z Bydgoszczy, co oznacza przejęcie kompetencji i wypracowanych rozwiązań zespołu IT spółki, która posiada wieloletnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania dla branży gazowniczej oraz dobrą znajomość procesów związanych z przesyłaniem i dystrybucją paliw gazowych.

Apator Elkomtech jest producentem systemu sterowania i nadzoru SCADA (WindEx) wraz z oprogramowaniem wspomagającym zarządzanie sieciami energetycznymi oraz systemem automatycznej rekonfiguracji sieci w celu przywrócenia zasilania. Łączenie kompetencji spółek informatycznych Grupy Apator z zespołem Atrem pozwoli rozwijać oprogramowanie i systemy ICT m.in. w obszarach kolekcji danych z urządzeń telemetrycznych czy systemów GIS’owych dla klientów z branży gazowniczej.

Grupa Apator
Grupa Apator działa jako międzynarodowa grupa kapitałowa producentów urządzeń i systemów pomiarowych, a także dostawców rozwiązań do automatyzacji pracy sieci elektroenergetycznej. W ramach trzech wyspecjalizowanych segmentów biznesowych (Energia Elektryczna, Woda i Ciepło oraz Gaz) Grupa wdraża na rynek zaawansowane technologicznie produkty i usługi, w tym inteligentne liczniki oraz systemy do aktywnego zarządzania sieciami dystrybucji mediów energetycznych.
Apator jest jednym z trzech największych podmiotów tego typu na rynku polskim i wiodącym dostawcą na wybranych rynkach zagranicznych. Spółka jest notowana na GPW w Warszawie od 1997 roku.

Więcej aktualności

Wysokie przychody i zysk TIM

Wysokie przychody i zysk TIM

Po dziewięciu miesiącach 2020 roku TIM SA zanotował 761,4 mln …

ABB rozważa sprzedaż trzech biznesów

ABB rozważa sprzedaż trzech biznesów

Grupa ABB ogłosiła zmiany w swojej strategii. Najważniejsze to…

Rosną zyski Grupy Grodno

Rosną zyski Grupy Grodno

Zgodnie z szacunkami za okres od kwietnia do września 2020 r.,…

Wzrost przychodów i zysków Apatora

Wzrost przychodów i zysków Apatora

Grupa Apator notuje dynamiczny wzrost przychodów na rynku kraj…

Więcej aktualności

Wysokie przychody i zysk TIM

Wysokie przychody i zysk TIM

Po dziewięciu miesiącach 2020 roku TIM SA zanotował 761,4 mln zł skonsolidowanych i 671,9 mln zł jednostkowych przychodów ze sprzedaży. Oznacza to wzrost odpowiednio o 17,6% i 15,2% w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. To najwyższy p…

ABB rozważa sprzedaż trzech biznesów

ABB rozważa sprzedaż trzech biznesów

Grupa ABB ogłosiła zmiany w swojej strategii. Najważniejsze to zamiar wycofania się z działalności trzech dywizji, których łączne przychody sięgają 1,75 mld USD oraz rozwój cyfrowego portfolio. Na początku tego roku ABB rozpoczęła proces…

Rosną zyski Grupy Grodno

Rosną zyski Grupy Grodno

Zgodnie z szacunkami za okres od kwietnia do września 2020 r., skonsolidowane przychody Grodna wyniosły 335,7 mln zł (+15%) i przełożyły się na 8,4 mln zł zysku netto (+253% rdr). Motorem wzrostu była fotowoltaika, której sprzedaż wzrosła b…

Wzrost przychodów i zysków Apatora

Wzrost przychodów i zysków Apatora

Grupa Apator notuje dynamiczny wzrost przychodów na rynku krajowym dzięki zwiększonej sprzedaży liczników energii elektrycznej i gazomierzy, w tym rozwiązań inteligentnych. Po 3 kwartałach 2020 roku skonsolidowane przychody są o około 10% (…

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas