Facebook

Rusza kampania dotycząca zużytego oświetlenia

Organizacja ElektroEko, we współpracy z partnerami Signify, Ledvance i Tungsram, ponownie ruszają z kampanią edukacyjną „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci”. Eksperci chcą zwiększyć świadomość konsumentów dotyczącą właściwego postępowania ze zużytym oświetleniem. 

ElektroEko to największa w Polsce organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, działająca na zasadach non-profit. Jej misją jest wspieranie i edukacja Polaków w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Najnowsza odsłona kampanii „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci” skupia się na tym, jak postępować ze zużytym sprzętem oświetleniowym.

– Chcemy, aby jak najwięcej osób dowiedziało się, gdzie oddać na przykład niedziałającą lampkę nocną, świetlówkę energooszczędną czy żarówkę LED. Zależy nam na tym, aby ułatwiać konsumentom życie, podpowiadając im, jak prawidłowo postępować i gdzie oddawać zużyty sprzęt oświetleniowy. Mamy nadzieję, że dzięki naszej kampanii, Polacy już na etapie zakupu nowego oświetlenia pomyślą, co z nim zrobią po jego zużyciu –mówi Anna Podsiadło, Marketing Manager w ElektroEko.

Właściwe postępowanie umożliwia przetworzenie

Wyrzucanie świetlówek, żarówek LED czy opraw oświetleniowych do śmietnika szkodzi środowisku. Zużyty sprzęt oświetleniowy nie stanowi zagrożenia tylko wtedy, gdy jest właściwie zagospodarowany.
– Niestety, według badań przeprowadzonych przez ElektroEko, co piąty Polak nadal wyrzuca elektrośmieci do śmietnika – komentuje Anna Podsiadło.

Według ekspertów, aż 90% materiałów otrzymanych w procesach odzysku i recyklingu zużytego oświetlenia można wykorzystać powtórnie. Przykładem jest szkło, które może być odzyskane i użyte do wytworzenia nowych produktów, bądź wykorzystane w innych procesach produkcyjnych (np. kruszywa lub szkła przemysłowego). Można także odzyskać 98% aluminium i 100% stali, które będą wykorzystane do produkcji nowych metalowych elementów.

Gdzie oddawać zużyte oświetlenie

Typowe elementy sprzętu oświetleniowego to tradycyjna żarówka, żarówka LED, halogen, świetlówka liniowa lub kompaktowa. Do kategorii sprzętu oświetleniowego zaliczają się także oprawy oświetleniowe, takie jak żyrandole, kinkiety, lampki nocne oraz lampki na biurko. One również nie powinny trafiać do kosza na śmieci. Do wyboru są trzy rozwiązania:

  1. Zakupiony produkt można zawsze oddać w sklepie. Punkty sprzedaży mają obowiązek przyjąć zużyty sprzęt oświetleniowy, jeśli jest on tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje jak ten sprzedawany. Marka nie ma znaczenia.
  2. Wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe mają obowiązek przyjąć zużyty sprzęt oświetleniowy bez konieczności zakupu nowego. Należy pamiętać jednak, że żaden z wymiarów zewnętrznych odpadu nie może przekraczać 25 cm.
  3. Można udać się do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w najbliższej okolicy i tam przekazać zużyty sprzęt oświetleniowy. Lokalizacje tych punktów znajdują się na stronie internetowej każdej z gmin.

– Jeśli mamy wątpliwości, jak prawidłowo postąpić ze zużytym sprzętem oświetleniowym, podpowiedź znajdziemy na jego opakowaniu (niekiedy także na samym sprzęcie). Gdy zobaczymy tam symbol przekreślonego pojemnika na śmieci, mamy pewność, że dany przedmiot nie może trafić do śmietnika – dodaje Anna Podsiadło.

Szczegóły kampanii oraz informacje na temat właściwego postępowania ze zużytym oświetleniem dostępne są na stronie: www.zuzyteoswietlenie.pl.

ElektroEko
ElektroEko jest największą organizacją odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Polsce, działającą na podstawie Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Ustawa o ZSEE z 11 września 2015 r.). Klientami ElektroEko są podmioty wprowadzające sprzęt elektryczny i elektroniczny (do którego jest zaliczany sprzęt oświetleniowy) na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej pochodzący z własnej produkcji, z dostaw wewnątrzwspólnotowych oraz z importu. Ponadto, ElektroEko podpisuje umowy i wykonuje obowiązki autoryzowanego przedstawiciela. W imieniu swoich klientów ElektroEko organizuje zbiórkę, odbiór, przetwarzanie, odzysk, recykling zużytych urządzeń. W porozumieniu z gminami, ElektroEko prowadzi nieodpłatnie punkty zbierania elektrośmieci, a także udostępnia usługę odbioru dużych elektrośmieci bezpośrednio z gospodarstw domowych.

Więcej aktualności

Nowy termin Targów Automaticon, Światło i Elektrotechnika

Nowy termin Targów Automaticon, Światło i Elektrotechnika

Targi Światło, Targi Elektrotechnika oraz Automaticon w wyznac…

Znowelizowano przepisy Prawa energetycznego

Znowelizowano przepisy Prawa energetycznego

Sejm w czwartek znowelizował przepisy Prawa energetycznego, kt…

Apator i Griffin opracują inteligentny licznik OSGP

Apator i Griffin opracują inteligentny licznik OSGP

Spółki Apator oraz Griffin Group Energy podpisały porozumienie…

Wysokie ceny energii elektrycznej w Polsce

Wysokie ceny energii elektrycznej w Polsce

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że Polska miała niemal …

Więcej aktualności

Nowy termin Targów Automaticon, Światło i Elektrotechnika

Nowy termin Targów Automaticon, Światło i Elektrotechnika

Targi Światło, Targi Elektrotechnika oraz Automaticon w wyznaczonym terminie – 19-21 maja 2021 roku – nie będą mogły się odbyć z powodu obostrzeń pandemicznych, które ciągle nie pozwalają na organizację tego typu imprez. Nowa data to 26-28 …

Znowelizowano przepisy Prawa energetycznego

Znowelizowano przepisy Prawa energetycznego

Sejm w czwartek znowelizował przepisy Prawa energetycznego, które zakładają m.in. stworzenie CSIRE, czyli centralnego systemu informacji rynku energii oraz wprowadzają harmonogram montażu inteligentnych liczników energii. Nowela Prawa e…

Apator i Griffin opracują inteligentny licznik OSGP

Apator i Griffin opracują inteligentny licznik OSGP

Spółki Apator oraz Griffin Group Energy podpisały porozumienie dotyczące współpracy w zakresie opracowania, wdrożenia do produkcji i dostaw na rynek krajowy oraz europejski polskiego, inteligentnego licznika nowej generacji pracującego w te…

Wysokie ceny energii elektrycznej w Polsce

Wysokie ceny energii elektrycznej w Polsce

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że Polska miała niemal najwyższe w całej Europie ceny hurtowe energii elektrycznej z dostawą pasmową BASE w IV kwartale 2020 roku. W naszym kraju cena przekraczała 54 euro za MWh, przy średniej europej…

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas