Tele-Fonika Kable i Politechnika Lubelska zaprojektują magazyny energii
Tele-Fonika Kable oraz Politechnika Lubelska razem z MPK Lublin będą współpracować w ramach projektu dotyczącego budowy modułowych magazynów energii przeznaczonych dla przedsiębiorstw. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 24 marca. W piątek uczelnia złoży wniosek o ich dofinansowanie na kwotę 6 mln zł do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
W ramach projektu powstaną trzy pilotażowe magazyny energii: jeden na terenie uczelni służący do badań funkcyjnych, kolejny w jednym z zakładów produkcyjnych TFKable i jeden na terenie zajezdni MPK Lublin przy ul. Grygowej. Modułowe magazyny energii będą miały moc 300 kW i pojemność co najmniej 240 kWh każdy.
Według dr inż. Dariusza Zielińskiego z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych Politechniki Lubelskiej konstrukcje będą charakteryzować się budową kontenerową z możliwością równoległego łączenia kilku / kilkunastu magazynów oraz będą mogły być włączone zarówno w sieć trójfazową niskiego napięcia, jak i napięcia stałego czyli np. w instalację trakcyjną zasilającą trolejbusy.
Za pomocą karty rozszerzeń zawierającej mikrokontroler zarządzający magazynem na poziomie lokalnym możliwa będzie optymalizacja zużycia mocy i energii w przedsiębiorstwie, a co za tym idzie redukcja mocy przyłączeniowej przedsiębiorstwa i generowanie oszczędności związanych ze zmniejszonym szczytowym obciążeniem.
– Dzięki temu projektowi będziemy mogli wykorzystywać magazynowaną energię. W przedsiębiorstwach, takich jak MPK Lublin, problem jest bardzo widoczny, bo szczytowy pobór mocy wynosi ponad 1500 kW, zaś średni dobowy – 70 kW. Generuje to ogromne koszty, wynikające z zapewnienia mocy przyłączeniowej przez zakład energetyczny. Proponowany magazyn ma pokryć częściowo zapotrzebowanie na energię i moc w chwilach, gdy dochodzi do maksymalnych obciążeń sieci. W efekcie dobowa krzywa obciążenia zostanie spłaszczona i będzie możliwe obniżenie całkowitej mocy przyłączeniowej zakładu – mówi Tomasz Fulara, prezes zarządu MPK Lublin.
– Opłacalne jest zatem obniżenie obciążenia w szczycie (poprzez rozładowywanie magazynu) i zwiększenie obciążenia w dolinie (poprzez ładowanie magazynu), ponieważ im bardziej wyrównana będzie krzywa obciążenia, tym mniejsza będzie opłata, jaka spadnie na przedsiębiorstwo – tłumaczy Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka Politechniki Lubelskiej.
– Dzięki temu rozwiązaniu można będzie w sposób znaczny zwiększyć współczynnik autokonsumpcji parków fotowoltaicznych – przekonuje Jakub Siemiński, dyrektor Działu Rozwoju Tele-Fonika Kable S.A i dodaje, że współpraca z Politechniką Lubelską to także rozwój dla TFKable Group: Dzięki temu będziemy mogli przetestować opracowane z naukowcami rozwiązania na żywym organizmie.