Wysokie ceny energii elektrycznej w Polsce
Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że Polska miała niemal najwyższe w całej Europie ceny hurtowe energii elektrycznej z dostawą pasmową BASE w IV kwartale 2020 roku. W naszym kraju cena przekraczała 54 euro za MWh, przy średniej europejskiej na poziomie 43,4 euro za MWh. Nasz kraj znalazł się natomiast w czołówce państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o przyrost mocy OZE.
Tylko w pięciu krajach, w tym w Polsce, cena przekraczała 50 euro za MWh. W Szwecji cena ta wynosiła 22,5 euro, w Finlandii 32,7 euro, a w Niemczech 38,8 euro. W IV kwartale wyższą cenę miała tylko Malta i wynosiła ona 56,6 euro za MWh. Średnia cena prądu z dostawą pasmową BASE liczona dla całego roku 2020 roku w Polsce wyniosła 47 euro za MWh i była najwyższa w Europie.
Z drugiej strony średni rachunek płacony przez gospodarstwa domowe w Polsce był w grudniu poniżej średniej UE i wynosił, w zależności od zużycia, od 14 do 17 eurocentów za kWh, przy średniej europejskiej na poziomie 20-25 eurocentów.
Jednak w ubiegłym roku ceny płacone przez gospodarstwa domowe za energie elektryczną w naszym kraju wzrosły o około 11%, co jest największą podwyżką w UE. Na drugim biegunie znalazła się Holandia ze spadkiem cen wynoszącym 33%.
Na początku kwietnia Urząd Regulacji Energetyki podał, że przeciętna cena energii elektrycznej w 2020 roku dla odbiorcy w gospodarstwie domowym była najwyższa od ośmiu lat. Według URE średnia cena energii elektrycznej wyniosła 0,5374 zł netto/kWh. Rok wcześniej, w 2019 roku wyniosła 0,4862 zł netto/KWh. Jak wynika z komunikatu urzędu, cena ta obliczona została na podstawie cen zawartych w umowach kompleksowych obowiązujących w roku 2020 i uwzględnia opłatę za dystrybucję energii.
Polska znalazła się w czołówce państw UE, jeśli chodzi o przyrost mocy OZE. Największy przyrost zanotowały Niemcy – o 6,6 GW, Holandia – 4,9 GW, Hiszpania – 4 GW i Polska – 3,3 GW.