Facebook

Dobry i trudny rok dla Relpol

Relpol zaprezentował oficjalny raport podsumowujący 2020 rok. Ubiegłoroczne przychody pozostały na poziomie roku 2019, natomiast znacząco wzrósł zysk netto.  

Miniony rok był dla Grupy kapitałowej rokiem dobrym, a jednocześnie trudnym bo obfitującym w wyzwania  związane  z  niestabilnością  rynku  spowodowaną  zachwianiem  rynku  materiałów, transportu i czy innymi czynnikami spowodowanymi przez COVID-19 – podsumowuje 2020 rok Sławomir Bialik prezes zarządu Relpol SA w liście do akcjonariuszy, dodając, że zarząd podjął kluczowe decyzje związane z inwestycjami i zmianami organizacyjnymi dla rozwoju firmy.

Przychody i zysk

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy w tym okresie wyniosły 120 989 tys. PLN (+3% r/r). Zysk netto grupy kapitałowej wyniósł 7 787 tys. PLN i był o 58% wyższy od zysku roku ubiegłego. Ponad 70% wartości sprzedaży pochodzi z rynków eksportowych, a około 30% z rynku krajowego. Największymi rynkami zbytu są dla Relpolu: rynek niemiecki (około 43%), polski (około 30%), Europy Wschodniej (11%). Znaczącymi grupami produktów są przekaźniki solarne przeznaczone do inwerterów solarnych, przekaźniki miniaturowe i przemysłowe dla automatyki energetycznej i przemysłowej.

Wśród pozytywów minionego roku Relpol wymienia utrzymanie się pozytywnej koniunktury na swoje wyroby, wzrost zamówień w 4. kwartale, szczególnie z rynków eksportowych oraz utrzymanie poziomu sprzedaży w kraju. Relpol w ubiegłym roku pracował też nad odnawianiem parku maszynowego i automatyzacją kolejnych elementów linii produkcyjnych oraz uzyskał certyfikat ISO 50001 związany z zarządzaniem energią.

Inwestycje i dofinansowanie

W grudniu 2020 roku firma rozpoczęła budowę nowej hali produkcyjnej w głównej lokalizacji w Żarach. Zostanie ona ukończona w 2021 roku.

W 2020 roku firma pozyskała z NCBiR dofinansowania na dwa największe w historii projekty rozwojowe o łącznej wartości 39 336 tys. PLN i łącznej kwocie dofinansowania 16 331 tys. PLN. Umowa na projekt przemysłowych przekaźników bistabilnych oraz przemysłowej technologii ich produkcji została podpisana w 2020 roku, a na projekt dotyczący opracowania prototypowej technologii do produkcji przekaźników o podwyższonej niezawodności na początku roku 2021.

W IV kw. 2020 roku Relpol sprzedał zorganizowaną część przedsiębiorstwa o wartości poniżej 5% przychodów grupy kapitałowej. Funkcjonujący pod nazwą „Zakład Polon”, zajmuje się produkcją zabezpieczeń średniego napięcia CZIP PRO oraz monitorami promieniowania.

Plany

W najbliższych latach Relpol skoncentruje się na rozwoju potencjału produkcyjnego w zakresie nowych rozwiązań przekaźników dla perspektywicznych segmentów rynku opartych o odnawialne źródła energii, zmniejszenie energochłonności automatyki energetycznej i przemysłowej, elektromobilność i transport.

Ogromnym wyzwaniem, zarówno dla zarządzania operacyjnego jak i dla obszaru sprzedaży była i pozostaje niepewność związana z dostępnością materiałów oraz z ich nieprzeciętnie rosnącymi cenami. Z uwagi na to wprowadziliśmy wiele działań optymalizujących koszty działalności, dopasowujących zdolności produkcyjne do zmiennych warunków oraz rozwijających się rodzin produktów – podkreśla prezes Relpolu.

Więcej aktualności

Dobry i trudny rok dla Relpol

Dobry i trudny rok dla Relpol

Relpol zaprezentował oficjalny raport podsumowujący 2020 rok. …

Zysk Apatora w 2020 roku wzrósł o 13%

Zysk Apatora w 2020 roku wzrósł o 13%

Grupa Apator odnotowała 60,23 mln zł skonsolidowanego zysku ne…

Sonel poprawia w 2020 roku wyniki

Sonel poprawia w 2020 roku wyniki

Specjalizujący się w produkcji urządzeń pomiarowych Sonel nie …

Dobry rok Grupy Aplisens

Dobry rok Grupy Aplisens

W 2020 roku producent aparatury kontrolo-pomiarowej Aplisens w…

Więcej aktualności

Dobry i trudny rok dla Relpol

Dobry i trudny rok dla Relpol

Relpol zaprezentował oficjalny raport podsumowujący 2020 rok. Ubiegłoroczne przychody pozostały na poziomie roku 2019, natomiast znacząco wzrósł zysk netto.   - Miniony rok był dla Grupy kapitałowej rokiem dobrym, a jednocześnie trudnym …

Zysk Apatora w 2020 roku wzrósł o 13%

Zysk Apatora w 2020 roku wzrósł o 13%

Grupa Apator odnotowała 60,23 mln zł skonsolidowanego zysku netto w 2020 roku wobec 53,41 mln zł zysku rok wcześniej, co oznacza wzrost o około 13% r/r podała spółka w raporcie. W tym samym okresie wzrost przychodów ze sprzedaży wyniósł 7%.…

Sonel poprawia w 2020 roku wyniki

Sonel poprawia w 2020 roku wyniki

Specjalizujący się w produkcji urządzeń pomiarowych Sonel nie odczuł znacząco w 2020 roku negatywnych skutków pandemii Covid-19. Popyt na produkty marki Sonel i wprowadzenie nowych wyrobów dla fotowoltaiki oraz elektromobilności pozwoliło w…

Dobry rok Grupy Aplisens

Dobry rok Grupy Aplisens

W 2020 roku producent aparatury kontrolo-pomiarowej Aplisens wypracował 108,0 mln zł skonsolidowanych przychodów. Jest to drugi w historii wynik sprzedaży odnotowany przez Grupę Aplisens. Skonsolidowany EBIT oraz zysk netto wyniosły w ubieg…

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas