Facebook

Dobry i trudny rok dla Relpol

Relpol zaprezentował oficjalny raport podsumowujący 2020 rok. Ubiegłoroczne przychody pozostały na poziomie roku 2019, natomiast znacząco wzrósł zysk netto.  

Miniony rok był dla Grupy kapitałowej rokiem dobrym, a jednocześnie trudnym bo obfitującym w wyzwania  związane  z  niestabilnością  rynku  spowodowaną  zachwianiem  rynku  materiałów, transportu i czy innymi czynnikami spowodowanymi przez COVID-19 – podsumowuje 2020 rok Sławomir Bialik prezes zarządu Relpol SA w liście do akcjonariuszy, dodając, że zarząd podjął kluczowe decyzje związane z inwestycjami i zmianami organizacyjnymi dla rozwoju firmy.

Przychody i zysk

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy w tym okresie wyniosły 120 989 tys. PLN (+3% r/r). Zysk netto grupy kapitałowej wyniósł 7 787 tys. PLN i był o 58% wyższy od zysku roku ubiegłego. Ponad 70% wartości sprzedaży pochodzi z rynków eksportowych, a około 30% z rynku krajowego. Największymi rynkami zbytu są dla Relpolu: rynek niemiecki (około 43%), polski (około 30%), Europy Wschodniej (11%). Znaczącymi grupami produktów są przekaźniki solarne przeznaczone do inwerterów solarnych, przekaźniki miniaturowe i przemysłowe dla automatyki energetycznej i przemysłowej.

Wśród pozytywów minionego roku Relpol wymienia utrzymanie się pozytywnej koniunktury na swoje wyroby, wzrost zamówień w 4. kwartale, szczególnie z rynków eksportowych oraz utrzymanie poziomu sprzedaży w kraju. Relpol w ubiegłym roku pracował też nad odnawianiem parku maszynowego i automatyzacją kolejnych elementów linii produkcyjnych oraz uzyskał certyfikat ISO 50001 związany z zarządzaniem energią.

Inwestycje i dofinansowanie

W grudniu 2020 roku firma rozpoczęła budowę nowej hali produkcyjnej w głównej lokalizacji w Żarach. Zostanie ona ukończona w 2021 roku.

W 2020 roku firma pozyskała z NCBiR dofinansowania na dwa największe w historii projekty rozwojowe o łącznej wartości 39 336 tys. PLN i łącznej kwocie dofinansowania 16 331 tys. PLN. Umowa na projekt przemysłowych przekaźników bistabilnych oraz przemysłowej technologii ich produkcji została podpisana w 2020 roku, a na projekt dotyczący opracowania prototypowej technologii do produkcji przekaźników o podwyższonej niezawodności na początku roku 2021.

W IV kw. 2020 roku Relpol sprzedał zorganizowaną część przedsiębiorstwa o wartości poniżej 5% przychodów grupy kapitałowej. Funkcjonujący pod nazwą „Zakład Polon”, zajmuje się produkcją zabezpieczeń średniego napięcia CZIP PRO oraz monitorami promieniowania.

Plany

W najbliższych latach Relpol skoncentruje się na rozwoju potencjału produkcyjnego w zakresie nowych rozwiązań przekaźników dla perspektywicznych segmentów rynku opartych o odnawialne źródła energii, zmniejszenie energochłonności automatyki energetycznej i przemysłowej, elektromobilność i transport.

Ogromnym wyzwaniem, zarówno dla zarządzania operacyjnego jak i dla obszaru sprzedaży była i pozostaje niepewność związana z dostępnością materiałów oraz z ich nieprzeciętnie rosnącymi cenami. Z uwagi na to wprowadziliśmy wiele działań optymalizujących koszty działalności, dopasowujących zdolności produkcyjne do zmiennych warunków oraz rozwijających się rodzin produktów – podkreśla prezes Relpolu.

Więcej aktualności

Apator ma nowego prezesa

Apator ma nowego prezesa

Mirosław Klepacki zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa spół…

Ruszyła 3. edycja kampanii edukacyjnej ElektroEko

Ruszyła 3. edycja kampanii edukacyjnej ElektroEko

Już po raz trzeci wystartowała publiczna kampania edukacyjna „…

Apator: stabilne przychody, rosnący eksport

Apator: stabilne przychody, rosnący eksport

Po trzech kwartałach 2021 roku skonsolidowane przychody Grupy …

Signify otwiera kolejny zakład w Pile

Signify otwiera kolejny zakład w Pile

Firma Signify oficjalnie uruchomiła 17 listopada czwarty zakła…

Więcej aktualności

Apator ma nowego prezesa

Apator ma nowego prezesa

Mirosław Klepacki zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa spółki Apator. W komunikacie podano, iż rezygnacja wynika z przyczyn osobistych i została złożona ze skutkiem na dzień 24 listopada 2021 r. Nowym prezesem został Arkadiusz Chmielewsk…

Ruszyła 3. edycja kampanii edukacyjnej ElektroEko

Ruszyła 3. edycja kampanii edukacyjnej ElektroEko

Już po raz trzeci wystartowała publiczna kampania edukacyjna „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci”, której inicjatorem jest ElektroEko – największa w Polsce organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Celem akcji jest ed…

Apator: stabilne przychody, rosnący eksport

Apator: stabilne przychody, rosnący eksport

Po trzech kwartałach 2021 roku skonsolidowane przychody Grupy Apator są zbliżone do ubiegłorocznych i wynoszą 702 mln PLN, przy dynamicznym wzroście obrotów w segmencie Woda i Ciepło (+27% r/r), wyższej sprzedaży w Gazie (+3% r/r) i niższyc…

Signify otwiera kolejny zakład w Pile

Signify otwiera kolejny zakład w Pile

Firma Signify oficjalnie uruchomiła 17 listopada czwarty zakład w Pile, w którym produkowane są oprawy profesjonalne. Zakład jest gotowy na montaż ponad 1600 różnych produktów z profesjonalnego portfolio. Nowy Zakład Opraw Oświetleniowyc…

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas