Facebook

Poważne problemy Elektrowni Bełchatów

W poniedziałek po południu, w wyniku zadziałania zabezpieczeń elektrycznych na stacji rozdzielczej w Rogowcu pod Bełchatowem, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych, nastąpiło awaryjne wyłączenie 10 z 11 bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów o łącznej mocy około 3900 MW. Obecnie w elektrowni działa już osiem z 10 bloków energetycznych wyłączonych w poniedziałek.

W poniedziałek od późnych godzin popołudniowych elektrownia Bełchatów zmagała się z bardzo poważnym problemem. W wyniku awarii cała „stara część” przestała działać. Jedynym pracującym blokiem była tzw. „14-stka”, czyli najnowocześniejszy blok 858 MW.

W Elektrowni Bełchatów nie działa 10 bloków energetycznych prawdopodobnie z winy „przepięcia” na stacji rozdzielczej Rogowiec. W polskiej sieci energetycznej brakuje 3900 MW. Skala jest bardzo duża – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Sandra Apanasionek. Jak dodała, przyczyna awarii leży po stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Doszło do awarii na stacji Rogowiec, doszło do awaryjnego odstawienia bloków w Elektrowni Bełchatów. Krajowy system pracuje stabilnie, nie przewidujemy żadnych braków. Jako operator systemu mamy rezerwę, która jest wymagana i możemy korzystać z importu awaryjnego – wyjaśniła Beata Jarosz-Dziekanowska, rzeczniczka prasowa PSE.

Koncern PGE GiEK na swojej stronie internetowej zamieścił komunikat: „Informujemy, że w wyniku zadziałania zabezpieczeń elektrycznych na stacji rozdzielczej w Rogowcu, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych, nastąpiło awaryjne wyłączenie 10 bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów o łącznej mocy około 3900 MW. Obecnie energię elektryczną w bełchatowskiej elektrowni produkuje blok o najwyższej mocy, który podłączony jest do stacji Trębaczew”.

W nocy z poniedziałku na wtorek przywrócono działanie sześciu bloków energetycznych nr 3, 4, 5, 9, 10, 11. Bez zakłóceń energię elektryczną produkował też blok o najwyższej mocy, który podłączony jest do stacji Trębaczew pod Działoszynem.

Przed chwilą specjaliści branży energetycznej zatrudnieni w Elektrowni Bełchatów uruchomili kolejny blok energetyczny nr 7. Trwają intensywne przygotowania do uruchomienia kolejnych jednostek, które zostały nagle wyłączone, w wyniku awarii rozdzielni Rogowiec – poinformowano we wtorek po godz. 9 w komunikacie opublikowanych na stronie PGE GiEK. W następnej kolejności uruchomiono blok nr 8. Obecnie na terenie elektrowni łącznie pracuje już dziewięć bloków energetycznych. Do uruchomienia zostały dwa bloki energetyczne, nr 2 i 6.

Awaria w rozdzielni w Rogowcu została usunięta w poniedziałek. Zespół specjalistów cały czas pracuje w elektrowni nad przywróceniem do działania wszystkich wyłączonych awaryjnie bloków energetycznych.

Elektrownia Bełchatów jest największym dostawcą energii elektrycznej w Polsce. Wykorzystując węgiel brunatny produkuje nawet 20% krajowej energii. Trafia ona do 11,5 mln gospodarstw domowych.

Więcej aktualności

Międzynarodowy Dzień Elektryka 2021

Międzynarodowy Dzień Elektryka 2021

10 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Elektryka. Tegoroczne…

Rozstrzygnięto Konkurs Osobowość Roku 2020

Rozstrzygnięto Konkurs Osobowość Roku 2020

W siedzibie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa odbyło się po…

Nowe zasady programu Mój Prąd 3.0

Nowe zasady programu Mój Prąd 3.0

Od 1 lipca 2021 roku ruszy nabór wniosków na dofinansowanie do…

Spotline zmienia nazwę na SLV Poland

Spotline zmienia nazwę na SLV Poland

Polska firma Spotline Sp. z o.o. zmieniła nazwę na SLV Poland …

Więcej aktualności

Międzynarodowy Dzień Elektryka 2021

Międzynarodowy Dzień Elektryka 2021

10 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Elektryka. Tegoroczne obchody odbędą się wirtualnie w formie wideokonferencji w godzinach 10.00 – 15.00. Organizatorami wydarzenia są Zarząd Główny SEP i Oddział Szczeciński SEP. Międzynarodowy Dz…

Rozstrzygnięto Konkurs Osobowość Roku 2020

Rozstrzygnięto Konkurs Osobowość Roku 2020

W siedzibie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa odbyło się posiedzenie Kapituły Konkursu Osobowość Roku 2020. W jego trakcie podjęto decyzję o przyznaniu tytułów w poszczególnych kategoriach konkursu. W spotkaniu wzięli udział przedstaw…

Nowe zasady programu Mój Prąd 3.0

Nowe zasady programu Mój Prąd 3.0

Od 1 lipca 2021 roku ruszy nabór wniosków na dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych w ramach programu Mój Prąd 3.0. NFOŚiGW ogłosił, iż zasady będą jednak nieco inne niż wcześniej. Mój Prąd 3.0 to kolejna edycja programu, w którym…

Spotline zmienia nazwę na SLV Poland

Spotline zmienia nazwę na SLV Poland

Polska firma Spotline Sp. z o.o. zmieniła nazwę na SLV Poland od 1 czerwca br. W ramach strategii cyfryzacji SLV uruchomił również nową stronę internetową w języku polskim, która jest dostępna pod adresem www.slv.com. Niemiecki producent…

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas