Nowe zasady programu Mój Prąd 3.0
Od 1 lipca 2021 roku ruszy nabór wniosków na dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych w ramach programu Mój Prąd 3.0. NFOŚiGW ogłosił, iż zasady będą jednak nieco inne niż wcześniej.
Mój Prąd 3.0 to kolejna edycja programu, w którym prosumenci mogą uzyskać dofinansowanie do przydomowej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Podstawowe założenia programu będą zbliżone do tych, z poprzednich lat. Wiadomo jednak, że w tym roku na dofinansowanie będzie można liczyć również na inne inwestycje, a nie jak w latach ubiegłych — wyłącznie na instalacje fotowoltaiczne.
Według informacji płynących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w tym roku będzie można liczyć także na dotację do ładowarek samochodowych, systemów smart home, magazynów energii oraz magazynów ciepła. W 2021 roku premiowany będzie zakup instalacji fotowoltaicznej wraz z urządzeniami, które umożliwią zwiększenie autokonsumpcji prądu (np. pomp ciepła).
Rozpoczęcie nowego naboru planowane jest na 01.07.2021 i planowo potrwa on do 20 grudnia 2021 r. (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania alokacji środków.
Warunki
Aby uzyskać dotację z programu Mój Prąd trzeba posiadać status osoby fizycznej oraz kompleksową umowę z dystrybutorem energii. Poza tym dofinansowanie przysługuje na instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 do 10 kWp. Składane wnioski mogą dotyczyć inwestycji zrealizowanych między 01.02.2020 roku a 31.12.2023 roku (decyduje data poniesienia kosztu za instalację). Ponadto instalacja musi być wykonana przez ekipę z właściwymi uprawnieniami, a wniosek o przyznanie dotacji można składać dopiero po wykonaniu instalacji i przyłączeniu jej do sieci. Aby otrzymać wsparcie instalacja nie może być dotowana z innego programu.
Kwota przyznawana w programie Mój Prąd 2021
Nie podano jeszcze informacji na temat kwoty dotacji. Do tej pory wynosiła ona 50% wielkości inwestycji, ale nie więcej niż 5000 złotych.