Facebook

APA Group uruchomiła Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0

Firma APA Group podczas obchodów 20-lecia działalności, uruchomiła 11 czerwca 2021 r. w Gliwicach Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Projekt ma charakter edukacyjny i jest skierowany do sektora przemysłowego, a w szczególności MŚP. Pokazuje technologie Przemysłu 4.0 w rzeczywistym użyciu i uczy analizy kluczowych danych produkcyjnych.

Przemysł 4.0, nazywany też czwartą rewolucją przemysłową, to proces technologicznej i organizacyjnej transformacji przedsiębiorstw obejmujący m.in. cyfryzację produktów i usług, wprowadzanie nowych modeli biznesowych w oparciu o nowe technologie, m.in. takie jak big data, uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja, cloud computing, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, nowe generacje robotów przemysłowych, internet rzeczy, 5G.

Stacja produkcyjna – projekt, testy, raport

Gliwickie centrum jest dostępne bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych. Ma formułę stałej ekspozycji online i offline. Stacja produkcyjna w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 pozwoli gościom zarówno na miejscu w Gliwicach, jak i przez Internet wybrać przykładowy produkt, nadać mu cechy charakterystyczne, a następnie wytworzyć go, monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego z zastosowaniem takich elementów jak IoT, Big Data, machine learning. Po zakończonym cyklu użytkownik (manager, pracownik utrzymania ruchu, planista) otrzyma przyjazny raport z oznaczeniem wskaźników jakości, wydajności, kosztów, czy zużycia energii i CO2. Pozwala to na precyzyjne oszacowanie, ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie jednego komponentu.

Przemysł 4.0 to bardziej filozofia niż technologia. Wszyscy musimy się nauczyć nowego podejścia, ale najpierw trzeba to zobaczyć. Jako przedsiębiorcy nie chcemy tracić pieniędzy na coś, co jest nieużyteczne. Dlatego stwierdziliśmy, że zbudujemy centrum, zaprosimy klientów i pokażemy im, jak z tego dobrze korzystać, zaplanować i wdrożyć tę zmianę. Chcieliśmy pokazać biznesowi jak korzystać z benefitów wynikających z nowoczesnych technologii i form zarządzania zespołami – mówi Artur Pollak, prezes zarządu APA Group.

Projekt Nazca 4.0

Gliwickie Centrum to część pilotażowego projektu Nazca 4.0, który zainicjowała APA Group. Jego celem jest wdrożenie idei przemysłu 4.0 w firmach, dla których do tej pory była ona poza zasięgiem. Projekt Nazca 4.0 jest skierowany przede wszystkim do właścicieli MŚP, ale także do menadżerów, automatyków, planistów czy kierowników produkcji.

Przedsiębiorstwom, które dołączą do projektu Nazca 4.0, zostanie nadany status testera. Będą one mogły m.in. testować nowe rozwiązania i narzędzia oraz wyrażać na ich temat swoje opinie, pomagając w ten sposób je udoskonalać. W zamian otrzymają możliwość zmodernizowania swoich zakładów produkcyjnych i nabycia unikatowej wiedzy od specjalistów, którzy na co dzień automatyzują zakłady największych na świecie przedsiębiorstw, takich jak Volkswagen, Amazon, 3M czy Tesla.

Do grona patronów honorowym platformy optymalizacji produkcji Nazca 4.0 oraz Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 należą obecnie EMT Systems, Fanuc Polska, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Kuka Polska, Politechnika Śląska, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Regionalna Izba Przemysłowo Handlowa w Gliwicach, Śląski Klaster Internetu Rzeczy Sinotaic.

Status partnera otrzymało dotychczas 20 firm: Advantech Poland, Axis Communications Poland, Balluff, Efaflex Polska, Euchner, Festo, Fronius Polska, Ifm Electronic, Lenze Polska, Murrelektronik, Pi Solutions, Rittal, Samsung Electronics Polska, Schunk Intec, Sew Eurodrive Polska, Sick, Siemens, Socomec Polska, Troax Safety Systems Poland, Versabox.

Więcej aktualności

ABB przejmie ASTI Mobile Robotics Group

ABB przejmie ASTI Mobile Robotics Group

Koncern ABB przejmie ASTI Mobile Robotics Group (ASTI), global…

System SARSA chroni linie energetyczne

System SARSA chroni linie energetyczne

W lipcu rozpoczęły się testy funkcjonalne Systemu Autonomiczne…

Debiut Onde na giełdzie

Debiut Onde na giełdzie

19 lipca na giełdzie w Warszawie zadebiutowały akcje spółki On…

Fanuc wyprodukował 750-tysięcznego robota

Fanuc wyprodukował 750-tysięcznego robota

W japońskim zakładzie firmy Fanuc wyprodukowano niedawno 750-t…

Więcej aktualności

ABB przejmie ASTI Mobile Robotics Group

ABB przejmie ASTI Mobile Robotics Group

Koncern ABB przejmie ASTI Mobile Robotics Group (ASTI), globalnego producenta autonomicznych robotów mobilnych (AMR) wraz z szerokim portfolio aplikacji, których realizacja jest możliwa dzięki  pakietom oprogramowania firmy. Poszerzy to ofe…

System SARSA chroni linie energetyczne

System SARSA chroni linie energetyczne

W lipcu rozpoczęły się testy funkcjonalne Systemu Autonomicznej Redukcji Skutków Awarii (SARSA), opracowanego w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, przez konsorcjum w składzie PGE Dystrybucja, MindMade sp. z o.o., wchodzącej…

Debiut Onde na giełdzie

Debiut Onde na giełdzie

19 lipca na giełdzie w Warszawie zadebiutowały akcje spółki Onde (wcześniej PBDI), budującej m.in. farmy wiatrowe i słoneczne. Onde jest wykonawcą infrastruktury dla sektora energetyki odnawialnej (OZE), w szczególności farm wiatrowych …

Fanuc wyprodukował 750-tysięcznego robota

Fanuc wyprodukował 750-tysięcznego robota

W japońskim zakładzie firmy Fanuc wyprodukowano niedawno 750-tysięcznego robota przemysłowego. Obecnie Fanuc produkuje miesięcznie około 8 tys. robotów przemysłowych, ale wydajność japońskich fabryk sięga 11 tys. robotów miesięcznie. Fan…

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas