Apator podsumowuje wyniki 2021 roku
Grupa Apator zamknęła rok 2021 przychodami na poziomie 940 mln PLN, generując wzrosty sprzedaży na rynkach eksportowych. W IV kwartale firma odnotowała 1,64 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 12,32 mln zł zysku rok wcześniej. Apator Powogaz finalizuje budowę nowoczesnej fabryki w Jaryszkach.
Na działalności sektora przemysłowego w całym 2021 roku cieniem kładły się zaburzenia globalnych łańcuchów dostaw komponentów oraz towarzysząca im inflacja kosztów. Mimo trudnych warunków i wysokiej bazy z 2020 roku (sprzedaż na tzw. „Rynek mocy”) Grupa Apator utrzymała poziom skonsolidowanych przychodów (+1% r/r, 940,3 mln PLN) i osiągnęła wynik netto w kwocie 62,7 mln PLN. Po korekcie wyników o wpływ sprzedaży nieruchomości w Poznaniu, EBITDA wyniosła 116,2 mln PLN (-11% r/r), zaś zysk netto Grupy ukształtował się na poziomie 35,1 mln PLN (-44% r/r).
W czwartym kwartale 2021 r. Grupa Apator wygenerowała nieznaczny wzrost przychodów r/r – wyraźny wzrost obrotów w segmencie Gaz (+24% do 65,1 mln PLN) oraz Wody i Ciepła (+14% r/r do 77,4 mln PLN) zarówno w kraju, jak również na rynkach zagranicznych, kompensujących spadek obrotów w segmencie Energii Elektrycznej (-12% do 95,8 mln PLN). Zysk EBITDA w czwartym kwartale wyniósł 19,2 mln PLN (-39% r/r), zaś wynik netto Grupy ukształtował się na poziomie -1,6 mln PLN, na co wpływ miały m.in. niekorzystne różnice kursowe i wycena transakcji zabezpieczających oraz wzrost kosztów obsługi zadłużenia.
Segment Energia Elektryczna (EE)
W segmencie Energii Elektrycznej zrealizowano sprzedaż niższą o 16% w porównaniu do roku 2020 na skutek spadku obrotów na rynku krajowym w związku z ukończeniem na początku 2021 r. realizacji kontraktu na tzw. „Rynek mocy”. Podczas gdy w liniach aparatury łączeniowej, systemów sterowania i nadzoru (SSiN) oraz ICT uzyskano obroty wyższe r/r, na wynikach segmentu zaważyła zmniejszona sprzedaż liczników energii elektrycznej dla krajowych OSD (przy zwiększonym o 16% r/r eksporcie liczników, głównie do Niemiec).
Linia opomiarowania energii elektrycznej podlega stosunkowo największym fluktuacjom związanym z aktualną sytuacją makroekonomiczną oraz otoczeniem regulacyjnym. Producenci urządzeń elektronicznych doświadczają problemów w zakresie podaży surowców i materiałów do produkcji, jak również presji inflacyjnej po stronie kosztów materiałów, frachtu i pracy. Ponadto model sprzedaży oparty w głównej mierze na umowach długoterminowych, zawieranych w trybie postępowań o zamówienia publiczne, daje ograniczone możliwości przełożenia inflacji kosztów na ostateczne ceny dla klienta w ramach realizowanych umów (zawieranych w większości w latach 2020-21). Jednocześnie, brak rozporządzenia w sprawie specyfikacji technicznej liczników zdalnego odczytu do znowelizowanej ustawy Prawo energetyczne ułatwia wejście na rynek polski dostawców urządzeń o standardowych funkcjonalnościach, co wpływa na marże.
Segment Gaz
W 2021 r. przychody ze sprzedaży segmentu wzrosły o 7% r/r, głównie w wyniku wysokiej dynamiki sprzedaży w kraju (+25% r/r). Grupa Apator utrzymuje pozycję kluczowego dostawcy gazomierzy dla Polskiej Spółki Gazownictwa – w 2021 roku realizowano dostawy gazomierzy miechowych w ramach 2-letniego kontraktu zawartego w lutym 2020 r., zaś w listopadzie ub.r. oferta Apator Metrix została ponownie wybrana w sześciu zadaniach na łączną kwotę 74,9 mln PLN, obejmujących dostawę kolejnych 540 tys. sztuk gazomierzy (z prawem opcji w wys. +/-20%). Nadal bardzo duży udział w przychodach segmentu generują gazomierze inteligentne przeznaczone na rynek belgijski, niderlandzki i brytyjski oraz gazomierze z liczydłem mechanicznym dostarczane na rynek niemiecki, przy utrzymaniu produkcji kontraktowej na rynek turecki, co pozwala na osiąganie wysokiego, stabilnego r/r poziomu eksportu tej części biznesu Grupy Apator.
Segment Woda i Ciepło (W&H)
Ostatni kwartał 2021 r. był rekordowy pod względem obrotów, zaś w okresie czterech kwartałów ub.r. segment W&H osiągnął wzrost przychodów o 23% r/r, przy wyższych o 10% r/r obrotach w kraju i dynamicznym wzroście eksportu (+35% r/r). Główne kierunki eksportowe segmentu to Czechy, Francja, Hiszpania i rynki wschodnie.
Nowa fabryka Apator Powogaz
Istotna część wydatków inwestycyjnych Grupy Apator poniesionych w okresie 1-4Q 2021 r. związana była z budową nowej fabryki Apator Powogaz (38,2 mln PLN). Blisko 40% z łącznej kwoty ok. 90 mln PLN zrealizowanego Capexu przypadło na działalność R&D i nowe produkty, zaś ok. 13% nakładów Grupy przeznaczono na cele związane z dalszą poprawą efektywności i zwiększaniem mocy produkcyjnych.