Relpol: większe przychody, mniejsze inwestycje
Zarząd Relpol SA w Żarach przekazał wstępne wyniki finansowe za 2021 rok. Raport dotyczy jednostki dominującej Relpol SA, która ma największy wpływ na wyniki całej grupy kapitałowej. Podano też informacje o działaniach podjętych w związku z inwazja Rosji na Ukrainę.
Spółka w 2021 roku osiągnęła 128,6 mln PLN przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost o 11,3% w porównaniu do roku 2020. Sprzedaż na rynek krajowy wzrosła o 22,3% oraz o 6,9% na eksport.
Prognozowany zysk netto w roku 2021 wynosi 6,0 mln PLN i jest on niższy o 14,9% w porównaniu do roku 2020 (7,1 mln PLN). W 2020 roku Relpol otrzymał dofinansowanie na pokrycie skutków Covid 19 w kwocie 2,7 mln PLN, co powiększyło wynik roku ubiegłego.
W okresie trzech pierwszych kwartałów 2021 r. udział sprzedaży spółki matki w sprzedaży skonsolidowanej ogółem wyniósł 96%, a w przypadku wyniku netto było to 92%. Udział pozostałych spółek w wynikach grupy kapitałowej waha się od 4 do 8%.
Nowa hala produkcyjna
Na przełomie 2021/2022 roku Relpol zakończył budowę dwukondygnacyjnej hali produkcyjnej wraz z zapleczem socjalnym. Dzięki inwestycji firma zamierza poprawić organizację procesu produkcji, podnieść jakość wyrobów oraz zwiększyć moce w obszarze przekaźników miniaturowych, które stanowią jedną w głównych grup produktowych spółki.
– Nowa przestrzeń produkcyjna, uzyskana w istniejących pomieszczeniach po relokacji maszyn i urządzeń do nowego budynku, usprawni organizację pracy, pozwoli na rozbudowę i automatyzację produkcji w pozostałych grupach wyrobów oraz umożliwia stworzenie dodatkowych stanowisk montażowych – informuje Relpol.
Zakład w Ukrainie
W lutym 2022 r. wraz z doniesieniami o potencjalnym ataku Rosji na Ukrainę, zarząd spółki przeprowadził rewizję oceny ryzyka i pojął działania zapobiegające negatywnym skutkom, mające na celu przygotowanie w Relpol SA parku narzędziowego, stanowisk pracy i zasobów ludzkich do zwiększonego udziału produkcji wyrobów w zakładzie w Żarach oraz do wykonywania operacji montażu wyrobów, które montowane są wyłącznie przez DP Relpol Altera w Ukrainie.
Jak informuje spółka, Relpol SA realizuje opracowany harmonogram działań, przygotowuje narzędzia, stanowiska pracy, uzupełnia stan personelu i szkoli pracowników. Już została zwiększona produkcja wyrobów w Żarach oraz rozpoczął się montaż wybranych grup produktów dotychczas montowanych tylko w zakładzie w Ukrainie. Najpóźniej w połowie maja ma być osiągnięty potencjał do montowania wszystkich grup wyrobów w zakładzie w Żarach.
Zakład w Ukrainie, wraz z wybuchem wojny 24 lutego 2022 roku, tymczasowo wstrzymał działalność. Po 2,5 tygodniach postoju wznowił działalność w ograniczonym zakresie.
– Należy podkreślić, że sytuacja w Ukrainie wciąż jest niestabilna i w każdej chwili może się zmienić. Zarząd spółki jest w stałym kontakcie z dyrektorem zakładu w Ukrainie, na bieżąco ocenia ryzyko i podejmuje działania – informuje Relpol.
Wstrzymane dostawy do Rosji i Białorusi
W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, zachwianiem dostępności niektórych grup produktów produkowanych w Ukrainie, wprowadzeniem sankcji wobec Rosji i Białorusi, a wraz z nimi ograniczeń mających wpływ na bezpieczeństwo przepływów finansowych i ubezpieczeń finansowych relacji handlowych, Relpol SA wstrzymał dostawy do Rosji i Białorusi z dniem 24 lutego 2022 roku.
W 2021 roku sprzedaż Relpol SA do rynku docelowego Rosji i Białorusi wyniosła około 7,6 mln PLN. Z powodu działań wojennych oraz ograniczeń z tym występujących, po 24 lutego wstrzymane zostały również dostawy do tych klientów spółki, których docelowi odbiorcy pochodzą z rynku ukraińskiego. W roku 2021 wartość tych transakcji wynosiła około 2,4 mln PLN.
Ograniczone wydatki i inwestycje
Zostały zrewidowane i ograniczone plany wydatków oraz inwestycji o te, które mogą być zrealizowane w późniejszych okresach bez wpływu na funkcjonowanie i rozwój spółki. Pozostały utrzymane w planie wydatki na inwestycje związane z realizacją projektów badawczo-rozwojowych, podnoszące potencjał wytwórczy w obszarze przekaźników miniaturowych oraz niezbędne do utrzymania infrastruktury i parku maszynowego.