Sonel z dużymi wzrostami przychodów i zysku
Sonel, producent aparatury kontrolno-pomiarowej, mimo trudnego otoczenia wypracował w 2021 roku rekordowe przychody i zysk netto.
W 2021 roku skonsolidowane przychody Sonela wzrosły o 36% r/r do 158,1 mln PLN. Zysk operacyjny wyniósł 15,8 mln PLN (+7%), a zysk netto sięgnął 16,2 mln PLN (+20,5%). Jednostkowe przychody Sonela wzrosły z 108,5 mln PLN do 113,8 mln PLN, a czysty zysk z 13,4 mln PLN do 14,7 mln PLN.
– Naszą reakcją na wzrosty kosztów były próby podwyższania cen wyrobów i usług, ale tu nasze możliwości ograniczał rynek i konkurencja. Tym niemniej, w drugiej połowie roku, gdy proces inflacyjny w Polsce i Europie nabrał tempa uzyskaliśmy akceptację kluczowych klientów na pewne podwyżki, co poprawiło nieco poziom marż, wpływając na końcowy rezultat. Duży wpływ na końcowy wynik miał również uzyskany bonus od naszego partnera Sanxing oraz spółki z grupy kapitałowej Foxytech za uzyskane poziomy sprzedaży – wskazuje w raporcie rocznym Krzysztof Wieczorkowski, prezes zarządu Sonela.
Wspomniana spółka Foxytech osiągnęła obrót na poziomie 42 mln PLN, zwiększając sprzedaż rok do roku siedmiokrotnie. Rozwój firmy wynika z kontynuowania w roku 2021 współpracy z grupą Sanxing oraz jest efektem inwestycji kapitałowej, dzięki której Foxytech pozyskał nowego, większościowego partnera, uzyskując tym samym znaczące wsparcie technologiczne.
W końcu stycznia 2022 roku Sonel powołał do życia nową spółkę w Singapurze. Zgodnie z głównymi założeniami przedmiotem jej działalności będzie sprzedaż wyrobów Sonela na terytorium siedmiu krajów wchodzących w skład Stowarzyszenia Narodów Azji Południowej, ASEAN.
Usługi montażu
Sprzedaż usług montażu nieznacznie spadła, ale spółka dokłada wszelkich starań aby utrzymać i systematycznie rozwijać ofertę w tym zakresie. Największa część sprzedaży w 2020 roku, prawie 30,2 mln PLN, czyli 27,8% została ulokowana do kontrahentów z grupy Lincoln. W 2021 roku odnotowano spadek do kwoty 26 mln PLN, co stanowiło 22,9% sprzedaży całej spółki. Do tej grupy odbiorców Sonel sprzedaje podzespoły wykonywane na zlecenie i według technologii zamawiającego.
Rynki zbytu
Kluczowe rynki zbytu firmy Sonel to rynek polski z 54,8% udziału w sprzedaży w 2021 roku, eksport z udziałem 34,3% oraz kraje Unii Europejskiej z udziałem około 10,9%.
Sonel w 2021 roku ulokował sprzedaż w 93 krajach na całym świecie. W 2020 roku dokonano sprzedaży do 84 krajów. Największe rynki zagraniczne w 2021 roku to: Stany Zjednoczone Ameryki, Rosja, Niemcy, Chile, Indie, Izrael, Hiszpania, Ukraina, Holandia, Turcja, Malezja oraz Szwajcaria.
Perspektywy rozwoju
W ocenie zarządu, sytuacja ekonomiczna Sonela na koniec roku 2021, osiągnięte rezultaty oraz zbudowana pozycja na rynku pozwalały sądzić, że perspektywy rozwoju, mimo wzrostu inflacji i związanego z nią wzrostu kosztów, na najbliższy okres są dobre. Jednak należy pamiętać o wojnie w Ukrainie i jej ewentualnych konsekwencjach.
– Bez względu na to jak zakończy się kryzys ukraiński przewidujemy, że wpłynie on na pogorszenie sprzedaży w następnych latach na rynkach wschodnich i w najgorszym wypadku zablokuje tę sprzedaż całkowicie. Jest to strata około 4,5% wolumenu sprzedaży. Spółka będzie musiała podjąć dodatkowy wysiłek, aby uzupełnić ten ubytek. Najprawdopodobniej poszukamy tego rynku na Dalekim Wschodzie, gdzie realizujemy projekt ASEAN – wyjaśnia prezes Sonela.