Facebook

Wysoka dynamika sprzedaży Aplisens

Aplisens, producent aparatury kontrolno-pomiarowej, pierwsze półrocze zamknął dwucyfrową dynamiką przychodów oraz zysków. Pomogła dalsza ekspansja na rynkach europejskich i pozaeuropejskich oraz na rodzimym rynku.

W I półroczu 2022 roku skonsolidowane przychody Aplisensa wzrosły r/r o 14,4% do 65,7 mln zł. W samym II kwartale progres wyniósł ponad 12% do 35 mln zł. Jeszcze szybciej rosły zyski. W minionym półroczu wynik brutto ze sprzedaży zwiększył się o 23,3% do 26,3 mln zł, a EBITDA o 16,7% do 17,6 mln zł. Na czysto Grupa zarobiła ponad 11 mln zł (+17,1%).
– Drugi kwartał tego roku okazał się dla Grupy historycznie najlepszym kwartałem pod względem sprzedaży. Było to możliwe dzięki wzrostom na rynkach europejskich i pozaeuropejskich oraz w kraju. Również całe minione półrocze zakończyliśmy z najwyższą sprzedażą, jaką do tej pory zrealizowaliśmy w I półroczu. Wzrost przychodów przełożył się na rosnące zyski. Wpływ na poprawę marż miała aktualizacja cennika wyrobów, korzystny dla sprzedaży eksportowej kurs EUR/PLN, wykorzystywanie zapasów materiałów zakupionych w poprzednich okresach oraz efektywniejsze wykorzystanie mocy produkcyjnych dzięki dużej ilości zamówień. W efekcie marża brutto ze sprzedaży w I półroczu wyniosła 40% wobec 37,1% sprzed roku – komentuje Adam Żurawski, prezes Aplisens SA.

Eksport
Po pierwszym półroczu eksport stanowił 64% łącznych przychodów. Największą cześć przychodów Grupa zrealizowała na polskim rynku – 23,8 mln zł, notując też największy przyrost sięgający blisko 20% r/r. W dwucyfrowym tempie rosła też sprzedaż na rynku Unii Europejskiej (+13,1%) i pozostałych rynkach (+19,3%), co pozwoliło osiągnąć odpowiednio 17,8 mln zł i 5,3 mln zł przychodów. Również na rynku WNP udało się zwiększyć sprzedaż do 18,8 mln zł (+8,3%).
– Udział rynków WNP w strukturze sprzedaży ogółem Grupy systematycznie się zmniejsza (spadek o 1,6p.p. względem I połowy 2021 roku) na rzecz rynku krajowego oraz pozostałych rynków eksportowych. Należy podkreślić, że przychody zrealizowane przez spółkę Aplisens Ukraina wzrosły r/r o 58,1% do 1,57 mln zł. Działalność spółki zależnej w początkowej fazie wojny została ograniczona, lecz powróciła do poziomów sprzed wybuchu wojny pod koniec drugiego kwartału. W pierwszym półroczu na rosyjskim rynku nasza sprzedaż wyniosła 8,4 mln zł (+23,9%), mimo tego, iż w II kwartale ograniczyliśmy do minimum zlecenia na rzecz spółki rosyjskiej. Tak wysoki wynik to efekt głównie wzrostu wartości rubla rosyjskiego oraz znaczącej podwyżki cen sprzedawanych wyrobów, wprowadzonej w I kwartale. Natomiast na białoruskim rynku nasza sprzedaż spadła o 7,4% do 3,5 mln zł. Spółka białoruska zintensyfikowała swoje działania na rynkach innych krajów WNP (miedzy innymi: Kazachstanu, Uzbekistanu, Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii, Turkmenistanu i Kirgizji) – mówi Adam Żurawski.

Zarząd ocenia, że obecnie nie występują przesłanki świadczące o trwałej utracie wartości spółek zależnych działających na rynkach WNP. Brak jest też przesłanek dotyczących zagrożenia kontynuacji ich działalności oraz ograniczeń w sprawowaniu nad nimi kontroli przez podmiot dominujący Aplisens SA. Grupa natomiast wciąż zmaga się z utrudnieniami rynkowymi.
– Wciąż zmagamy się z brakiem dostępności komponentów i ich wysokimi cenami, wydłużonymi terminami dostaw, wysokimi kosztami transportu oraz cenami energii i gazu, ale wypracowane wyniki pokazują, że działamy elastycznie i dopasowujemy się do sytuacji – podkreśla Adam Żurawski, prezes Aplisens SA.

Dywidenda
W tym roku spółka wypłaciła dywidendę w wysokości 6,9 mln zł i przeprowadziła skup akcji własnych na kwotę blisko 12 mln zł. W sumie do akcjonariuszy trafiło 19 mln zł – historycznie najwyższa kwota.
– Aplisens od lat dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Do tej pory wypłaciliśmy w postaci dywidend 45 mln zł, a poprzez skup akcji własnych 63 mln zł – wskazuje prezes Aplisens SA.

Więcej aktualności

ZPUE otwiera Centrum Elektromobilności

ZPUE otwiera Centrum Elektromobilności

Firma ZPUE 12 września oficjalnie otworzyła w Pszczynie Centru…

Trwa 35. edycja Targów Energetab 2022

Trwa 35. edycja Targów Energetab 2022

W dniach od 13 do 15 września 2022 roku na terenie ZIAD Bielsk…

Tauron uruchomił przemysłowy magazyn energii

Tauron uruchomił przemysłowy magazyn energii

Tauron uruchomił stacjonarny system magazynowania energii elek…

Nowa Elektro z nowym zarządem

Nowa Elektro z nowym zarządem

Z dniem 1 września 2022 roku prezesem zarządu Nowa Elektro zos…

Więcej aktualności

ZPUE otwiera Centrum Elektromobilności

ZPUE otwiera Centrum Elektromobilności

Firma ZPUE 12 września oficjalnie otworzyła w Pszczynie Centrum Elektromobilności. Będą w nim produkowane szybkie ładowarki samochodowe typu EV-C, oferujące moce do 150 kW oraz magazyny energii. Symboliczną wstęgę przecięli założyciele ZPUE…

Trwa 35. edycja Targów Energetab 2022

Trwa 35. edycja Targów Energetab 2022

W dniach od 13 do 15 września 2022 roku na terenie ZIAD Bielsko-Biała SA trwają 35 Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2022.   Energetab to największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla prz…

Tauron uruchomił przemysłowy magazyn energii

Tauron uruchomił przemysłowy magazyn energii

Tauron uruchomił stacjonarny system magazynowania energii elektrycznej w Cieszanowicach (woj. opolskie), o mocy 3 MW i pojemności użytecznej 774 kWh. Energia jest magazynowana w bateryjnych ogniwach litowo-tytanowych, a sprawność systemu wy…

Nowa Elektro z nowym zarządem

Nowa Elektro z nowym zarządem

Z dniem 1 września 2022 roku prezesem zarządu Nowa Elektro został Łukasz Skowroński, pełniący jednocześnie od roku 2016 funkcję dyrektora zarządzającego spółki. Funkcję wiceprezesa zarządu i dyrektora finansowego firmy obejmuje Karin Jesztá…

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas