Facebook

ML System: wzrost sprzedaży i strata netto

ML System w I półroczu 2022 r. wypracował 105,3 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost rok do roku o 45%. Jednocześnie odnotowana została strata netto w wysokości -3,8 mln zł. W analizowanym okresie wynik EBITDA wyniósł 13,1 mln zł, czyli o 19,5% więcej w ujęciu rok do roku. Obecna wartość portfela zamówień spółki jest rekordowa i wynosi ponad 280 mln zł.

W I półroczu 2022 r. grupa wykazała stratę netto w kwocie -3,8 mln zł wobec zysku netto 3,2 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego. Jest to m.in. konsekwencja wyższych kosztów amortyzacji – o 7,2 mln zł w ujęciu rok do roku oraz kosztów wynikających z realizacji strategii, w tym wzrostu zatrudnienia. Na ostateczny wynik finansowy duży wpływ miały również wyższe koszty obsługi długu bankowego związanego z finansowaniem wysokich nakładów inwestycyjnych.
Konsekwentnie, zgodnie ze strategią, zwiększamy skalę działania, dywersyfikując nasz biznes o nowe produkty, w tym przede wszystkim asortyment „nowej ery kwantowej”, jak również umacniamy pozycję na atrakcyjnych rynkach BIPV oraz energetyki zawodowej. Dzięki podpisanej w ostatnich dniach umowie ramowej weszliśmy także w obszar stolarki otworowej dedykowanej rynkowi rezydencjalnemu. Ponadto, rozszerzamy zasięg naszej działalności za granicą – w analizowanym okresie weszliśmy na nowe rynki eksportowe. Trwający kryzys energetyczny, a tym samym konieczność inwestowania w źródła odnawialne, będą sprzyjać rozwojowi branży i spółki w kolejnych okresach – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

W I półroczu 2022 r. grupa ML System podpisała umowy na realizację zawodowych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej wartości ponad 76,7 mln zł i 48,4 MW. Spółka podkreśla, że popyt w segmencie energetyki zawodowej, napędzany rosnącymi cenami energii ze źródeł konwencjonalnych, jest znaczący.
Zgodnie z planem zakończyliśmy projekt 2D Glass (pasywne szyby z powłoką kwantową). Ponadto, zakontraktowaliśmy zakup maszyn i sprzętu do linii produkcyjnej Active Glass (kwantowa, przeciwpożarowa szyba zespolona). Pozytywnie przeszliśmy badania odporności ogniowej. Nasze zespolenia spełniły wszystkie wymagania dla klasy EI30, czyli wykazały zdolność do powstrzymania ognia przed przedostaniem się przez przegrodę w czasie min. 30 minut. Należy także podkreślić, że w pierwszej połowie bieżącego roku sprzedaliśmy szkło powłokowe za kwotę ok. 9,5 mln – dodaje Dawid Cycoń.

W II kwartale 2022 r. grupa osiągnęła 15,5% marży EBITDA, co oznacza wzrost o 5,8 p.p. w porównaniu z I kwartałem bieżącego roku. Poprawa rentowności to m.in. efekt realizacji strategii „nowej ery kwantowej”.
– Pozytywne efekty realizacji projektów „nowej ery kwantowej” widać już pół roku od uruchomienia pierwszej na świecie linii produkcyjnej szyb z powłokami kwantowymi. Konsekwentnie i planowo realizujemy kolejne jej założenia – podsumowuje Dawid Cycoń.

Więcej aktualności

ZPUE otwiera Centrum Elektromobilności

ZPUE otwiera Centrum Elektromobilności

Firma ZPUE 12 września oficjalnie otworzyła w Pszczynie Centru…

Trwa 35. edycja Targów Energetab 2022

Trwa 35. edycja Targów Energetab 2022

W dniach od 13 do 15 września 2022 roku na terenie ZIAD Bielsk…

Tauron uruchomił przemysłowy magazyn energii

Tauron uruchomił przemysłowy magazyn energii

Tauron uruchomił stacjonarny system magazynowania energii elek…

Nowa Elektro z nowym zarządem

Nowa Elektro z nowym zarządem

Z dniem 1 września 2022 roku prezesem zarządu Nowa Elektro zos…

Więcej aktualności

ZPUE otwiera Centrum Elektromobilności

ZPUE otwiera Centrum Elektromobilności

Firma ZPUE 12 września oficjalnie otworzyła w Pszczynie Centrum Elektromobilności. Będą w nim produkowane szybkie ładowarki samochodowe typu EV-C, oferujące moce do 150 kW oraz magazyny energii. Symboliczną wstęgę przecięli założyciele ZPUE…

Trwa 35. edycja Targów Energetab 2022

Trwa 35. edycja Targów Energetab 2022

W dniach od 13 do 15 września 2022 roku na terenie ZIAD Bielsko-Biała SA trwają 35 Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2022.   Energetab to największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla prz…

Tauron uruchomił przemysłowy magazyn energii

Tauron uruchomił przemysłowy magazyn energii

Tauron uruchomił stacjonarny system magazynowania energii elektrycznej w Cieszanowicach (woj. opolskie), o mocy 3 MW i pojemności użytecznej 774 kWh. Energia jest magazynowana w bateryjnych ogniwach litowo-tytanowych, a sprawność systemu wy…

Nowa Elektro z nowym zarządem

Nowa Elektro z nowym zarządem

Z dniem 1 września 2022 roku prezesem zarządu Nowa Elektro został Łukasz Skowroński, pełniący jednocześnie od roku 2016 funkcję dyrektora zarządzającego spółki. Funkcję wiceprezesa zarządu i dyrektora finansowego firmy obejmuje Karin Jesztá…

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas