Facebook

Tele-Fonika stawia na energetykę wiatrową

Tele-Fonika od 2008 roku dostarczyła swoje rozwiązaniaOkladkaES_11_2014 dla ponad 40 farm wiatrowych zlokalizowanych na morzu i lądzie, w tym na największe projekty offshore na świecie. Kolejne produkty spółka wysyła w najbliższych miesiącach, m.in. do wielkiej Brytanii i Niemiec.

W pierwszym półroczu 2014 r. w Europie podłączono do sieci 224 przybrzeżne turbiny wiatrowe zlokalizowane w 17 farmach wiatrowych o łącznej mocy 781 MW. Kolejne 310 turbin o mocy 1200 MW oczekuje na podłączenie do systemów energetycznych. W sumie morska i lądowa energetyka wiatrowa była w stanie dostarczyć w połowie tego roku ponad 118 GW mocy. Przy budowie morskich farm wiatrowych coraz częściej stosowane są żyły uszczelnione produkowane przez spółkę Tele-Fonika Kable.
Morska energetyka wiatrowa to niezwykle ważna część naszego biznesu. To złożone projekty inwestycyjne, wymagające kabli skonstruowanych z uwzględnieniem ekstremalnych warunków eksploatacji. To również bardzo atrakcyjny i perspektywiczny sektor rynku, w którym zamierzamy konsekwentnie umacniać swoją pozycję, a także rozwijać współpracę z naszymi międzynarodowi partnerami w zakresie technologii wytwarzania i wspólnego zdobywania nowych rynków – oznajmia Ryszard Pilch, prezes spółki Tele-Fonika Kable.

Dostawy do Anglii…

Od 2008 r. Tele-Fonika dostarczyła około 5 tys. km żył uszczelnionych, które znalazły zastosowanie przy budowie ponad 40 farm wiatrowych na lądzie i na morzu. W najbliż-szym czasie spółka zrealizuje kolejne dostawy. Polski producent dostarczy m.in. 300 kilometrów żył uszczelnionych na budowę farmy wiatrowej Dudgeon, która zostanie zlokalizowana na angielskich wodach terytorial nych, około 32 km od miejscowości Cromer. Projekt zakłada posadowienie 67 turbin o mocy 6 MW każ-da. Po uruchomieniu i podłączeniu do sieci energetycznej kompleks zapewni zasilanie około 410 tys. gospodarstw domowych. Planowany termin rozpoczęcia produkcji żył uszczelnionych dla tego przedsięwzięcia to druga połowa 2015 r.
Będzie to już trzecia inwestycja realizowana w Wielkiej Brytanii z wykorzystaniem żył uszczelnionych od Tele- Foniki. Pierwsza była Greater Gabbard – druga największa na świecie farma ulokowana na morzu – oraz London Array – największa morska farma wiatrowa na świecie.

PRZYCHODY GRUPY TELE-FONIKA KABLE (w mld zł)

PRZYCHODY GRUPY TELE-FONIKA KABLE (w mld zł)

 

… i do Niemiec

Kolejne 300 kilometrów miedzianych żył uszczelnionych wykonanych w Zakładzie Bydgoszcz zostanie wykorzystanych w trakcie budowy morskiej farmy Sandbank na niemieckich wodach terytorialnych. Jest to już trzeci projekt w tym regionie, do którego Tele-Fonika dostarcza żyły uszczelnione. Farma wiatrowa stanie około 90 km na zachód od wyspy Sylt (na granicy pomiędzy Niemcami a Danią) i będzie produkowała prąd z 72 turbin. Budowa ruszy w 2015 r., a pierwszy prąd ma popłynąć do sieci rok później.
Równocześnie realizowana jest budowa farmy Nordsee One około 40 km od północnego wybrzeża niemieckiej wyspy Juist. Tam polski producent dostarczy 240 km aluminiowej żyły uszczelnionej. Nordsee One będzie dysponował zespołem 54 turbin, które mają zostać oddane do użytku w pierwszej połowie 2015 r.
Kiedy patrzymy dziś na europejską energetykę – jej morska wiatrowa część należy do najszybciej rozwijających się. Realizacja morskich farm wiatrowych i morskich sieci przesyłowych w znaczący sposób może wpłynąć na podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego na naszym kontynencie, ale co nie mniej ważne i istotne, stać się impulsem dla rozwoju innowacyjnych gałęzi przemysłu. Tworzy też, o czym nie wolno zapominać, miejsca pracy. Jest to więc rynek, który ma ogromną przyszłość – podsumowuje prezes Pilch.

Listopad 2014

Więcej aktualności

GP Kaczmarek Electric MTB w nowej formule

GP Kaczmarek Electric MTB w nowej formule

Pierwszy start w ramach XI Grand Prix Karczmarek Electric MTB …

Kopel i Acel łączą siły

Kopel i Acel łączą siły

Wchodzące w skład Grupy FEGIME hurtownie Kopel i Acel połączył…

Międzynarodowy Dzień Elektryka 2020

Międzynarodowy Dzień Elektryka 2020

10 czerwca, począwszy od 1986 roku obchodzony jest Międzynarod…

Sonel potroił zysk netto

Sonel potroił zysk netto

W pierwszym kwartale 2020 przychody Grupy Sonel wyniosły 32,3 …

Więcej aktualności

GP Kaczmarek Electric MTB w nowej formule

GP Kaczmarek Electric MTB w nowej formule

Pierwszy start w ramach XI Grand Prix Karczmarek Electric MTB miał się odbyć 29 marca, ale w związku z epidemią koronawirusa przeprowadzenie zaplanowanych wyścigów w dotychczasowej formule nie było możliwe. Organizatorzy Grand Prix nie podd…

Kopel i Acel łączą siły

Kopel i Acel łączą siły

Wchodzące w skład Grupy FEGIME hurtownie Kopel i Acel połączyły siły. Do podjęcia strategicznej decyzji przyczyniło się wiele wspólnie prowadzonych inwestycji, możliwość poszerzenia oferty produktowej oraz szeroko idące korzyści dla klientó…

Międzynarodowy Dzień Elektryka 2020

Międzynarodowy Dzień Elektryka 2020

10 czerwca, począwszy od 1986 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Elektryka. Dzień ten jest świętem wszystkich inżynierów, techników i innych profesjonalistów zajmujących się szeroko pojętą dziedziną elektryki, a także przyjaciół i so…

Sonel potroił zysk netto

Sonel potroił zysk netto

W pierwszym kwartale 2020 przychody Grupy Sonel wyniosły 32,3 mln zł wobec 23,7 mln zł przed rokiem. Skonsolidowany zysk netto zamknął się w kwocie 4,66 mln zł, co jest wynikiem trzykrotnie wyższym niż po trzech miesiącach roku 2019 (1,56 m…

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas