PIGE stawia na eksport i jakość polskich produktów
Polska Izba Gospodarcza Elektrotechniki pracuje nad budową wizerunku i pozycji polskiego przemysłu elektrotechnicznego. Zadanie to realizuje m.in. poprzez kontrolę jakości rodzimych rozwiązań i rozwój eksportu.
14 maja bieżącego roku w Ciechocinku odbyło się VI Walne Zgromadzenie Członków Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki. Podczas spotkania podsumowano prace z ostatnich kilkunastu miesięcy i nakreślono plan działań na najbliższą przyszłość.
Od momentu wyboru władz PIGE w czerwcu ubiegłego roku, do połowy maja bieżącego roku zarząd i wielu członków Izby angażowało się w prace sekcji branżowych oraz zespołów problemowych.
Jakość polskich produktów elektrotechnicznych
Jedną z ważniejszych spraw, nad którymi pracowała i wciąż pracuje Polska Izba Gospodarcza Elektrotechniki, jest jakość produktów polskiego przemysłu elektrotechnicznego, a tym samym budowanie wizerunku i statusu polskiego przemysłu elektrotechnicznego. Przyjęta została uchwała merytoryczna dotycząca ochrony rynku przed produktami niespełniającymi podstawowych wymagań i tym samym nieprawnie oznakowanymi znakiem CE. Ponadto PIGE wypracowało mechanizm kontrolny oraz zasady współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
– Z poprawą jakości polskich rozwiązań wiążą się plany ekspansji eksportowej poprzez udział w wybranych targach międzynarodowych, wydanie katalogu produktowego w kilku wersjach językowych oraz udoskonalenie internetowego portalu eksportowego www.electro-poland.com. Walne dokonało istotnych zmian w Statucie Izby, określających jej tożsamość. Rezygnujemy z reprezentowania firm handlowych oraz elektroinstalacyjnych. Podmioty tego typu mają swoje działające związki, jak SHE ZPDE, lub stowarzyszenia, jak PSE. Członkami PIGE są w zdecydowanej większości producenci czyli przemysł, importerzy renomowanych firm produkcyjnych, przedsiębiorstwa zapewniające zaplecze techniczno-materiałowe oraz instytuty – oznajmia Janusz Nowastowski, wiceprezes i dyrektor Izby.
Zagraniczne misje gospodarcze
PIGE zostanie wpisana w KRS do rejestru przedsiębiorców, co umożliwi aplikowanie o środki unijne de minimis w projektach wsparcia eksportu. Eksport rozwijany jest również poprzez współpracę ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, które organizuje wyjazdowe misje gospodarcze na targi zagraniczne, w których udział biorą członkowie PIGE.
Tworzenie polskich norm
Podczas majowego spotkania Izby szczegółowo omówiona została również współpraca z Polskim Komitetem Normalizacyjnym, polegająca na tworzeniu polskich norm.
– Okazuje się, że jest sporo luk, w których nie ma norm zharmonizowanych, a dawne polskie normy zostają wykreślone z katalogu. Aktualnie w opracowaniu jest projekt normy na przewody dla budownictwa – dodaje Janusz Nowastowski.
Kontrola jakości na poziomie europejskim
Polska Izba Gospodarcza Elektrotechniki rozważa również udział w europejskim projekcie MSSI, którego inicjatorem są duże międzynarodowe koncerny elektrotechniczne.
– Inicjatywa Wsparcia Nadzoru Rynku – MSSI to europejski projekt największych producentów: Siemens, Legrand, Eaton, ABB, Hager, Schneider Electric, podjęty pod egidą Orgalime. Celem działań grupy roboczej w ramach MSSI jest monitorowanie rynku produktów i systemów z zakresu infrastruktury elektrycznej oraz techniki instalacyjnej niskiego napięcia. W każdym europejskim państwie organizacja wspiera również krajowe organy nadzoru rynku w zapewnieniu bezpieczeństwa klientom oraz uczciwej konkurencji, w ramach rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 765/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. Projekt jest interesujący i współgra z celami PIGE odnośnie wzrostu jakości wyrobów polskiej elektrotechniki – podsumowuje wiceprezes Izby.