Facebook

Dwóch zainteresowanych przejęciem Elektrobudowy

Dwa podmioty są zainteresowane przejęciem Elektrobudowy. Pierwszy z nich to Mostostal Zabrze, który o swoich zamierzeniach poinformował w ubiegłym tygodniu. Drugi to Zarmen, który już w ubiegłym roku chciał przejąć katowicką spółkę, ale po pewnym czasie z tego zrezygnował – jak się okazało, do teraz.

Syndyk masy upadłościowej Elektrobudowy umożliwi zapoznanie się z informacjami dotyczącymi katowickiej spółki podmiotom, które są zainteresowane jej przejęciem. 22 kwietnia taką decyzję podjął względem Mostostalu Zabrze, a dzień później wobec spółki Zarmen.

Przejęcie zgodne ze strategią

Mostostal Zabrze swoje wstępne zainteresowanie przejęciem – przez swoją spółkę zależną Mostostal Zabrze Elektro (MZ Elektro) – Elektrobudowy (lub jej zorganizowanej części) wyraził publicznie 14 kwietnia. Przedsiębiorstwo podkreśla, że ewentualne przejęcie wpisuje się w realizację strategii rozwoju Grupy Mostostal Zabrze na lata 2020-2022, która zakłada m.in. nabywanie aktywów oraz przejmowanie zespołów innych firm, których zakres działań jest zgodny ze strategią grupy i stanowi uzupełnienie jej oferty.

Powrót do gry po krótkiej przerwie

Zarmen wrócił do walki o Elektrobudowę po kilkumiesięcznej przerwie. W czerwcu ubiegłego roku złożył deklarację objęcia pakietu kontrolnego w katowickiej spółce, a w sierpniu wniosek w sprawie przejęcia trafił do UOKiK. 13 września Zarmen przedstawił Elektrobudowie konkretną propozycję – był chętny objąć 10,5 mln akcji po 3 zł za sztukę. Tym samym, po przeprowadzeniu emisji, udział Zarmenu w kapitale Elektrobudowy wyniósłby około 65%. Oferta ta przestała być jednak aktualna już po tygodniu. 20 września Elektrobudowa otrzymała od Zarmenu pismo o odstąpieniu od dalszego udziału w procesie dokapitalizowania spółki. Zarmen podkreślił, że oferta z 13 września przestała być aktualna i wskazał, aby nie traktować go jako potencjalnego inwestora.

Potencjalni inwestorzy Elektrobudowy

Grupa Mostostal Zabrze specjalizuje się w kompleksowym wykonawstwie obiektów przemysłowych, w tym w sektorze energetycznym i ochrony środowiska, chemii i petrochemii, hutnictwie żelaza, stali i metali nieżelaznych, a także obiektów kubaturowych, użyteczności publicznej i komercyjnych oraz podwykonawstwie robót specjalistycznych. W ubiegłym roku Grupa Mostostal Zabrze wypracowała 601,4 mln zł przychodów oraz 10,1 mln zł zysku netto. Rok wcześniej skonsolidowane obroty wyniosły 615 mln zł a wynik netto był na poziomie 11,1 mln zł.

Zarmen jest spółką holdingową stojącą na czele Grupy Zarmen działającej w sektorze usług budowlano-montażowych i służb utrzymania ruchu zakładów przemysłowych. Grupa skupia 14 firm, które prowadzą działalność na rzecz takich sektorów jak: przemysł energetyczny, koksowniczy, chemiczny, rafineryjny, hutniczy, metalurgiczny, wydobywczy, kolejowy, stoczniowy, cementowo-wapiennym i odlewniczy.

Elektrobudowa

Elektrobudowa jeszcze niedawno była największą w Polsce spółką elektromontażową o rocznych obrotach przekraczających 1 mld zł. Obecnie (dane z 24 kwietnia) kapitalizacja spółki na giełdzie wynosi około 10 mln zł.

Elektrobudowa specjalizuje się w kompleksowych usługach elektroinstalacyjnych oraz działa w sektorze budownictwa energetycznego. Jest również producentem urządzeń elektroenergetycznych, takich jak rozdzielnice i szynoprzewody WN, SN i nN, urządzenia prądu stałego i stacji kontenerowych.

Po trzech kwartałach 2019 roku Elektrobudowa miała 381,6 mln zł skonsolidowanych przychodów (rok wcześniej 513,6 mln zł). Strata netto wzrosła dwukrotnie – z -55,1 mln zł do -119,2 mln zł.

Więcej aktualności

Międzynarodowy Dzień Elektryka 2020

Międzynarodowy Dzień Elektryka 2020

10 czerwca, począwszy od 1986 roku obchodzony jest Międzynarod…

Sonel potroił zysk netto

Sonel potroił zysk netto

W pierwszym kwartale 2020 przychody Grupy Sonel wyniosły 32,3 …

Bosch umacnia pozycję w Polsce

Bosch umacnia pozycję w Polsce

Bosch osiągnął w Polsce w 2019 roku skonsolidowany obrót w wys…

Photon Energy zamierza przejść na rynek główny GPW

Photon Energy zamierza przejść na rynek główny GPW

Photon Energy zamierza przenieść notowania akcji z NewConnect …

Więcej aktualności

Międzynarodowy Dzień Elektryka 2020

Międzynarodowy Dzień Elektryka 2020

10 czerwca, począwszy od 1986 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Elektryka. Dzień ten jest świętem wszystkich inżynierów, techników i innych profesjonalistów zajmujących się szeroko pojętą dziedziną elektryki, a także przyjaciół i so…

Sonel potroił zysk netto

Sonel potroił zysk netto

W pierwszym kwartale 2020 przychody Grupy Sonel wyniosły 32,3 mln zł wobec 23,7 mln zł przed rokiem. Skonsolidowany zysk netto zamknął się w kwocie 4,66 mln zł, co jest wynikiem trzykrotnie wyższym niż po trzech miesiącach roku 2019 (1,56 m…

Bosch umacnia pozycję w Polsce

Bosch umacnia pozycję w Polsce

Bosch osiągnął w Polsce w 2019 roku skonsolidowany obrót w wysokości ponad 5,6 mld zł (1,3 mld euro), co oznacza 3-procentowy wzrost w porównaniu do roku poprzedzającego. Obroty netto Grupy Bosch w naszym kraju, z uwzględnieniem sprzedaży s…

Photon Energy zamierza przejść na rynek główny GPW

Photon Energy zamierza przejść na rynek główny GPW

Photon Energy zamierza przenieść notowania akcji z NewConnect na rynek regulowany GPW w Warszawie, a także wejść na główny parkiet giełdowy w Czechach, tj. Praską Giełdę Papierów Wartościowych, zmieniając rynek obrotu z Free Market. Ponadto…

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas